Drvena šindra je jedan od najstarijih materijala za pokrivanje kuća, koji se često koristio i kao fasadna obloga za vanjske zidove. U savremeno doba imala je čestu upotrebu i zbog svog posebnog etno izgleda, boje i slojevite strukture koja je davala posebnu slikovitost cijelom krajoliku.
Ima dugu tradiciju u zemljama Srednje i Sjeverne Evrope. U alpskim područjima nekih evropskih zemalja ova vrsta šindre i danas se koristi i u pravilu se izrađuje od obrađenih drvenih stabala hrasta, bukve, ariša, smreke i prije svega od cedra.
Kvalitetnije i povoljnije rješenje
Iako je ekološki prihvatljiva, vrlo je skupo rješenje kad je riječ o proizvodnji i ugradnji. Stoga je dizajnerski tim kompanije Tondach osmislio Alstat Biber, crijep koji je u potpunosti urađen po izgledu drvene šindre. Čak ima i teksturu karakterističnu za drvo, budući da se proizvodi na poseban način.
Naime, preko sirovog proizvoda prelazi metla koja crijepu daje izgled kao je iscijepan. Poput prave drvene šindre. Takav crijep se suši 30 sati i potom ide na bojenje. Prska se sivom bojom sa različitim debljinama nanosa farbe koja poslije pečenja daje razliku u boji ovisno o uglu i jačini svjetlosti.
Crijep se proizvodi u tri dimenzije 19×40, 19×42 i 19×44 cm, te se tako i isporučuje. Nakon što se postavi na objekat daje izgled starog crijepa slaganog na postojeći.
Važna karakteristika ovog proizvoda je njegova debljina koja je veća za 0,5 cm od uobičajene debljine Biber crijepa (2 cm).
Odlično izgleda i na modernim objektima
Kada pogledate fotografije morate priznati da se vrlo teško na prvi pogled može utvrditi da je ovaj crijep napravljen od gline, a ne od drveta. Stoga ukoliko želite kvalitetno i dugoročno rješenje, a oduvijek vam se sviđao izgled drvene šindre, kontaktirajte kompaniju Tondach i zatražite savjetovanje.
Alstat Biber odlično izgleda i na modernim arhitektonskim objektima, tako da su mogućnosti njegove upotrebe zaista višestruke.