Krov, najvažniji dio ovojnice zgrade koji štiti objekat od vanjskih utjecaja, kod većine objekata u kontinentalnoj arhitekturi je postavljen koso, i to sa drvenom konstrukcijom.
Stambeni prostor ispod zove se mansarda, a naziv je dobio prema francuskom arhitekti J. H. Mansartu čiji rad je smatran vrhuncem francuske barokne arhitekture.
Takvi stambeni prostori, smješteni u potkrovlju, mogu obezbijediti ugodno mjesto za boravak. Ukoliko se prije svega, krovna konstrukcija pravilno i kvalitetno izolira. To znači da se postave elementi koji nas odvajaju od neugodnosti iz okoline kao što su varijacije u temperaturi, hladnoća, vrućina. Zato krovna konstrukcija mora spriječavati nastajanje kondenzacije – vode koja može trajno i relativno brzo uništiti konstrukciju.
Koji je pravilan sastav krova
Osim krovnog pokrova koji na građevinsko-fizikalna svojstva krova nema utjecaja, za krovnu konstrukciju od bitnog su značaja osnovni slojevi, tipični za svaki pravilan sastav krova:
- zračni kanal (osigurava prozračivanje konstrukcije)
- sekundarni pokrov (dodatno spriječava prodor vode u konstrukciju)
- izolacija (izolira toplinski, zvučno i požarno)
- parna brana ili prepreka (regulira prelazak vodene pare)
Sloj koji primarno osigurava ugodu u prostoru i energetsku štedljivost objekta je izolacija.
Savremeni i tehnološki dorađeni izolacijski materijali ne služe samo kao toplinska izolacija. U sebi udružuju cijeli niz svojstva, od tehničko-fizikalnih do praktičnih. Oni su negorivi, zvučno izoliraju, trajni su i dimenzijski postojani, nisu štetni za zdravlje, jednostavno se ugrađuju i naravno, ekonomski su prihvatljivi.
Odabir izolacije
Vrlo je važno odabrati izolaciju koja donosi dodatnu vrijednost. Budući da se na tržištu može kupiti izolacijski materijal bez štetnih fenol-formaldehidnih veziva, onda bez dvojbe to treba biti vaš odabir.
Preporučujemo izolaciju od staklene vune proizvedenu uz pomoć Knauf Insulation ECOSE® Technology. Materijal smeđe boje je s novom tehnologijom vezivnih sredstava postao ugodan za rukovanje, ne svrbi i ne nadražuje kožu.
S gledišta korisnika dodatnu vrijednost donosi certifikat Indoor Air Comfort koji potvrđuje da njegova ugradnja poboljšava kvalitetu zraka u prostoru te Green Mark oznaka za najbolji proizvod hrvatskog zelenog gospodarstva.
Koji tip izolacije upotrijebiti
Za izolaciju između rogova preporučujemo izolacijski filc Unifit 035. Tamo gdje imate dovoljno prostora (između rogova, ispod rogova), možete ugraditi i klasičan filc Classic 040.
Osim izolacije, u krovnu je konstrukciju potrebno pravilno ugraditi i sekundarni pokrov i parnu zapeku ili kočnicu. Sekundarni pokrov u obliku paropropusne folije najčešće je domena krovopokrivača i njezina ugradnja može biti izvedena slobodno preko rogova, na drvenoj oplati ili na drugim nosivim izolacijama. Varijante bez folija za sada se nisu pokazale najboljima.
Ukoliko vam je potrebno konkretno rješenje za vaš krov i želite angažovati naše stručnjake, kontaktirajte nas na kakoizolirati@knaufinsulation.com