Kada su odlučivali da grade svoj dom, naši ljudi su u stara vremena materijal pronalazili u neposrednoj blizini. Priroda je bila neiscrpan izvor odličnog građevinskog materijala, uglavnom drvene građe, kamena i ilovače.
Kuće nisu bile ogromne kao danas, već manje i veoma funkcionalne. Konstrukcija krova i sama obloga krova je bila u cjelosti od drveta, čime su graditelji željeli iskoristiti unutrašnost krovne konstrukcije.
S obzirom da je konstrukcija bila u donjem dijelu kuće od kamena i ćerpiča, a gornji dio uglavnom od drveta i drvenih obloga kao pokrov na konstrukciji, graditelji su bili u mogućnosti samo da dograđuju u sklopu već postojećeg gabarita kuće. Tako su nastali prostori u sklopu krovova koji su uglavnom bile male sobe ispod krova koje su poznate u našoj istoriji pod imenom čardaci.
Prostori ovakve namjene su bile posebne prostorije u kući i uvijek su odisale tajnovitošću prepoznatljivom samo čuvarima porodičnih tradicija. Magičnost tih polutamnih prostora je uvijek bila inspiracija za romantična mjesta. O čardaku postoji toliko zapisa, ljubavnih priča i legendi, jer su bila mjesta koja su čuvala intimu i priče od zaborava.
Čardak i dalje postoji
Danas da gotovo nema takvih mjesta, možda negdje postoje ali u ruševnom stanju. Nažalost, vrijeme i novi trendovi su promijenili naše običaje i utječu na tradiciju. Grade se velike spratnice, vrlo često nefunkcionalne i neodgovarajuće za okruženje. Međutim zbog brzine promjena i našeg ubrzanog ritma života, počinjemo se polako osvrtati oko sebe, a time i shvatati osnovne principe života kojima su se rukovodili naši preci. Upravo iz tog razloga spominjemo čardak, koji je najbolji predstavnik funkcionalne gradnje iz naše istorije graditeljstva u BiH.
Čardak i danas postoji, ali mnogo svjetliji i ljepši, a ništa manje romantičniji kao nekad. Toliko neiskorištenih krovova još čeka da od njih postanu ugodni i lijepi domovi. Kuća ne treba biti velika da bude lijepa, ona treba toplinu koju samo mi možemo da unesemo. Dovoljno je da pogledamo oko sebe i spoznamo koliko imamo mogućnosti.
Dosta razloga je koji idu u korist življenja u potkrovljima, gdje možete prije svega dobiti na prostoru na koji niste prije računali a da pritom ne potrošite mnogo novaca. Dobijate ujedno vrlo atraktivan prostor koji sa krovnim prozorima daje prelijep stambeni ambijent u kojem ćete voljeti boraviti. Potkrovlja, nekada smatrana lošim, vlažnim i prevrućim prostorima, razvojem tehnologije pokazala su svoj puni potencijal. Primjenom novih saznanja i materijala omogućena je kvalitetna gradnja, a riješeni su i problemi zvučne i toplotne izolacije.
Idealni prozori za kupatila i kuhinje
Danas su potkrovlja otvoreni svježi prostori, daleko od buke i zagađenja, dobro osunčani, s najljepšim pogledom i najčešće bez nosivih zidova. Ovakva početna situacija pruža potpuno slobodne ruke u prostornoj organizaciji i kreiranju originalnih, laganih enterijera. Drveni VELUX krovni prozori daju topli ugođaj prostoru, a svojim funkcijama i dizajnom na nivou su visokih očekivanja jednog modernog domaćinstva. Ventilacijski preklop omogućuje dotok svježeg vazduha i kada je prozor zatvoren. Toplina zimi ne “bježi” iz potkrovlja preko staklene površine zbog kvalitetnih izolacijskih karakteristika stakla.
Za sve one koji preferiraju moderiniji dizajn, VELUX je proizveo i bijeli poliuretanski krovni prozor s drvenom jezgrom. Poliuretanski krovni prozori su idealno riješenje za kupatila, kuhinje i slični prostori koji proizvode dosta vodene pare sada i u potkrovlju mogu imati sigurnu i otpornu stolariju.
Dobra iskorištenost potkrovlja u kući, najvećim dijelom zavisi od osvjetljenja unutrašnjosti. U svakom životnom ili radnom prostoru, prozori su glavni izvor svjetlosti i svježeg zraka. Kad je riječ o potkrovlju, gdje je rizik od prokišnjavanja veći, snadbijevanje svjetlošću i svježim zrakom su važni faktori.