Da bi pokazala kako se energetski efikasna arhitektura i visok nivo održivosti mogu kombinovati u projektu modernizacije stare kuće, VELUX Grupa je klasnični model iz 1950-ih pretvorila u karbon-neutralnu kuću budućnosti.
Takozvana “kuća doseljenika”, izgrađena 1950-te godine u Hamburškoj četvrti Wilhelmsburg, transformisana je u modernu kuću za zadovoljnog korisnika. Kuća koja je izgledala poput zatvorene kutije, reorganizirana je u niz otvorenih, prostranih soba ispunjenih dnevnim svjetlom. Novim modularnim proširenjem, sa pogledom na veliki prekrasni vrt, napravio se prostor za kuhinju, dnevnu sobu i blagovaonicu. Novi otvori na krovu produžetka, naziva “lampa sa dnevnim svjetlom”, proširili su unutrašnjost i doveli obilje dnevnog svjetla. Pet metara dugačka staklena bašta predstavlja poveznicu između starog i novog.
LichtActive kuća sadrži glavnu spavaću sobu, dvije dječije sobe i dvije kupaonice. Nova fasada i krovni prozori – ugrađeni u svim prostorijama i pozicionirani tako da se osigura najbolja distribucja dnevnog svjetla i odlična prirodna ventilacija – dramatično su povećali ukupnu površinu prozora sa 18 m² do 60 m².
Dizajn energetski efikasnog koncepta, koji se oslanja na solarnu energiju, različite fasadne i krovne prozore, i prirodan sistem ventilacije, okrenuo je tradicionalne domove u karbon neutralne koji odaju počast prošlosti dok grle budućnost.
– Povećanje dnevne svjetlosti je bio najprimjetniji plus tokom mračnih zimskih mjeseci. U našem starom domu, moja prva reakcija je bila posegnuti za prekidačem. U početku, nisam ni znao gdje se prekidači nalaze u LichActive kući – čak i kada je oblačno vani, unutra je uvijek bilo dovoljno svjetlosti.” – porodica Oldendorf.