Koju vrstu fasade i izolacije staviti na sunčanoj, a koju na sjevernoj strani kuće, pitala je naša čitateljka Amra. Odgovor dao stručni tim Knauf Insulation.
Poštovani,
Imam u planu staviti fasadu na novoizgrađenu kuću. Šta mi Vi savjetujete koju vrstu izolacije i fasade bih trebala staviti na sunčanoj strani,a koju na sjevernoj s obzirom da se već ukazala vlaga na katu kuće.
Hvala. Pozdrav.
Amra
……………………………………………………………….
Poštovana,
U svakom slučaju prednost dajem kamenoj vuni FKD-S Thermal, na sunčanoj strani 12cm, na sjevernoj 15cm debljine.
Zašto? Općenite prednosti obrazložene niže:
Činjenica je da zbog nepoznavanja građevne fizike nastaje 90% grešaka u gradnji, a stiropor u fasadu ugrađuju oni koji ne poznaju osnovne njegove zakonitosti. Ne želimo ovim putem ničije znanje podcijeniti, već pomoći. U tom smislu, stručnjak će uvijek reći da je prvo bitno zdravlje, mikroklima u kući, a tek onda ušteda energije.
Stoga je osnovno pravilo gradnje vanjskog zida kuće u kojoj živimo, masivan zid koji može akumulirati toplinu, a s vanjske strane paropropusni toplinski sistem fasade.
Velika prednost kamene vune je paropropusnost, jer prosječna 4-člana obitelj proizvede od 8 do 12 litara vodene pare dnevno, koja zbog razlike u tlakovima nastoji proći kroz pregrade koje dijele grijani i negrijani prostor. To znači da vodenu paru prvo na toploj, grijanoj strani zida moramo usporiti, zakočiti, a kada ista „putuje“ kroz zid u hladnije slojeve gdje nastaju uvjeti za stvaranje kondenzata, ista mora izaći nesmetano u vanjski prostor.
Kamena vuna je sama po sebi nekoliko 10-aka puta paropropusnija od stiropora, a s njom se trebaju koristiti paropropusna ljepila i završne žbuke.
U tom smislu kamena vuna mnogo duže zadržava toplinska svojstva, jer propušta vlagu koja šteti zidu dugoročno na mnogo načina, a najgori je stvaranje gljivica i plijesni u zidu koje ga razaraju godinama i štetni su po zdravlje.
Ostale značajne prednosti kamene vune:
- protupožarstvo, odnosno vrlo bitna temperaturna stabilnost, talište kamene vune je preko 1000ºC i stoga zanemarivi temperaturni rad, dok se stiropor tali već pri 65ºC i oko 50 puta više „temperaturno radi“ čime se ploče stiropora kod visokih temperatura stisnu i propuštaju toplinu između njih (tzv.toplinski mostovi)
- zvučna izolacija, kamena vuna prigušuje zvuk, a stiropor kao gladak materijal odbija zvuk i doprinosi buci.
- elastičnost materijala u smislu vibracija (promet), udaraca (tuča)
- kemijska inertnost vune i otpornost na mikroorganizme, dok stiropor razaraju svi kemijski spojevi koju u sebi imaju oznaku C (ugljik), a tih je mnogo
- vuna je neutralna, a statički elektricitet stiropora privlači prašinu i prljavštinu na fasadu
- kod fasada sa stiroporom se preferiraju akrilne žbuke koje su neparopropusne i uz stiropor još jače „zatvore disanja zida“, a kako se sastoje od organskih veziva, podložne su razvoju algi i gljivica
„Mana“ ako ju možemo tako nazvati je da fasaderi više vole raditi stiropor jer vuna zahtjeva pedantnost, i naravno cijena koja bi uz spomenute prednosti vune trebala biti zanemariva.
Ako gledamo činjenicu da se ugradnja toplinskog fasadnog sistema ETICS vrlo brzo isplaćuje putem umanjenih računa za grijanje i klimatiziranja objekta, logično bi bilo da ugrađujemo dugoročno kvalitetniji sistem.
Srdačan pozdrav,
KNAUF Insulation
Potkrovlje.ba
Ukoliko i Vi imate pitanje za naš stručni tim, pošaljite nam upit na savjeti@potkrovlje.ba