Za ugodan boravak u potkrovlju slijedite upute:
Veličina prozora
Količina svjetlosti koja vam je potrebna zavisi od namjene prostorije. Kako bi se obezbijedila dovoljna količina svjetlosti potrebno je da površina prozora bude najmanje 10 – 20% površine poda. To znači da soba od 20m2 treba imati površinu stakla najmanje 2m2 a po mogućnosti i više.
Krovni prozor je prema svom položaju direktno okrenut izvoru svjetlosti. Vertikalni prozor ugrađen u badži unosi mnogo manje svjetlosti u prostoriju. Krovni prozor omogućava i do 30% više svjetlosti nego sama badža, a izgradnja badže iziskuje veće troškove nego ugradnja krovnog prozora.
Raspored krovnih prozora
Prozori okrenuti prema jugu i zapadu proizvode najviše toplotne energije, tako da se prostorija u proljeće i jesen grije bez dodatne grijalice a zimi može da bude dopuna drugim sistemima grijanja. U vrijeme ljetnih dana prozori bi trebali biti opremljeni proizvodima za zaštitu od svjetlosti i toplote.
Kao i kod ostalih prozora, najviše svjetlosti ima odma do samog krovnog prozora. Tako naprimjer, kada imamo jedan prozor čije je površina jednaka površini 4 odvojeno ugrađena prozora, on osvjetljava 46% prostorije, tok 4 odvojeno ugrađena prozora osvjetljavaju 65% prostorije.
Odgovarajuće veličine krovnih prozora
Za ugodnost u prostoriji, kako vertikalni tako i krovni prozori trebaju obezbijediti vizuelni kontakt sa okolinom. To znači da donji dio prozora treba biti ugrađen na visini od 90 – 110 cm od poda.
Kao i kod ostalih prozora, najviše svjetlosti ima odmah do samog krovnog prozora. Tako naprimjer, kada imamo jedan prozor čije je površina jednaka površini 4 odvojeno ugrađena prozora, on osvjetljava 46% prostorije, tok 4 odvojeno ugrađena prozora osvjetljavaju 65% prostorije.
Načini otvaranja krovnih prozora
Ručka u gornjem dijelu
Najprikladniji način za otvaranje krovnih prozora jeste kada je ručka u gornjem dijelu prozora. To omogućava ugradnju prozora dovoljne dužine koji pruža pogled na okolinu, a i ispod samog prozora se može postaviti namještaj bez da ometa otvaranje ili zatvaranje prozora. Ukoliko je prozor visoko pozicioniran, postoje šipke za rukovanje istim.
Panoramsko otvaranje
Ovai prozori sa gornjim upravljanjem i šarkama na gornjoj strani omogućava panoramski pogled. Prozori su pogodni za ugradnju na krovove sa nižim nagibom i trebalo bi da budu ugrađeni na visini od 110 – 150 cm od poda.
Vrsta materijala
VELUX krovni prozori izrađeni su od laminirane borovine, premazani bezbojnim lakom na bazi vode. Učestalost kasnijeg održavabnja zavisi od izloženosti prozora suncu i vlazi.
VELUX bijeli prozori su izrađeni od laminirane borovine premazane bijelim poliuretanom. Laminirana borovina osigurava stabilnost, dok poliuretan minimizira zahtijeve čišćenja i održavanja.
S vanjske strane, svi VELUX krovni prozori su zaštićeni aluminijem tamno sive boje. Na upit, vanjski dio prozora može biti izgrađen od bakra ili cinka. Kvalitetan materijal vam pruža pouzdanost i dugoročnost.
Ostakljenje
Postoje različite vrste ostakljenja. Za dječije sobe preporučujemo laminirano unutrašnje staklo. Vanjsko kaljeno i unutrašnje laminirano staklo povećava sigurnost, jer sprečava lom i sasipanje stakla. Prozor sa unutrašnjim laminiranim staklom takođe poboljšava zvučnu izolaciju.
Ugradnja krovnih prozora
Vodonepropusnost
Prilikom ugradnje krovnog prozora važan je svaki detalj. Za vodonepropusnu vezu između kronog pokivača, krovne konstrukcije i prozora neophodna je obloga. Vrsta obloge ovisi o vrsti krova, individualne i kombinovane ugradnje prozora. Prilikom ugradnje krovnog prozora potrebno je povezivanje krovne konstrukcije i krovnog prozora uz pomoć VELUX proizvoda za ugradnju.
Izolacija
Živimo u vremenu kada je potrebna ušteda energije na svakom koraku. U cilju pružanja efektivne toplotne izolacije oko cijelog prozora najbolje rješenje je termohidroizolacijski set.
Unutrašnja obrada oko krovnog prozora
Prvo pravilo u izradi unutrašnje obloge: donji dio obloge bi rebao biti vertikalan a gornji horizontalan. Pravilna izrada unutrašnje obloge oko prozora moguća je uz VELUX set LSG koji se sastoji od čelične konstrukcije i parne brane. Drugo pravilo: ispod prozora postavite radijator ili grijalicu kako bi topao zrak dolazio do prozora.
Roletne za krovne prozore
Uz pravilno korištenje VELUX vanjskih i unutrašnjih roletni, tokom ljetnih dana ćete smanjiti prodor topline a tokom zimskih dana njen gubitak. Roletne pomažu u dnevnom regulisanju svjetlosti i toplote, te uz pomoć njih možete postići željeni nivo svjetlosti u postoriji. Kombinacija unutrašnjih i vanjskih roletni poboljšava izolaciju i do 30% tokom hladnih zimskih dana.
Elektro oprema
Većina VELUX krovnih prozora i roletni su dostupni i kao prozivodi na električno upravljanje, tj. njima se rukuje uz pomoć daljinskog upravljača. Šta više, možete ih programirati da se otvore ili zatvore u određenom vremenskom periodu. U slučaju kiše, prozor se automatski zatvara uz pomoć senzora za kišu. Takođe, prozori koji nisu elektrifikovani, naknadno to mogu postati uz pomoć seta za elektrifikaciju. Takođe postoje VELUX prozori i roletne na solarno napajanje bez dodatnih kablova.