Kod izgrađenog potkrovlja optimalna zaštita od topline odnosno od hladnoće jedan je od najvećih zadataka. Tokom vrućeg ljeta klima ispod krova treba biti ugodno hladna a tokom hladne zime naprotiv ugodno topla. Zbog toga se ugrađuje odgovarajuća toplinska izolacija. Takva se vrsta toplinske izolacije može i naknadno ugraditi od strane iskusnih i stručnih krovopokrivača.
Zaštita od vjetra i oluje
Slike kako vjetar odnosi krovove, koje su nam poznate iz drugih zemalja pri orkanskim olujama, kod nas su rijetkost. To se ne može argumentirati s tim, da su ovdje oluje slabije, nego dobro izvedenom cjelokupnom konstrukcijom naših krovova sa velikim nagibom. Štete na krovovima koje su manjih ili srednjih razmjera, koje su se prije pojavljivale često pri jakim olujama, danas se putem odgovarajućih tehničkih dodatnih mjera sve više izbjegavaju.
Sigurna zaštita od kiše
Prema stručnjacima je sigurnost protiv kiše, koju pruža krov sa nagibom, rezultat višestoljetnog iskustva. Pri tome se padaline slijevaju sa gornjeg crijepa na donji, tako da pod normalnim uvjetima voda ne može prodrijeti u konstrukciju. Nasuprot tome, ravni krovovi moraju biti savršeno vodonepropusni tj. krovni sloj mora biti u potpunosti zatvoren.
Sigurnost pokrova od kiše zavisi od nagiba krova. Razinu sigurnosti od kiše nekog pokrovnog materijali određuje nagib krova. To ne podrazumijeva nagib krova kojeg se treba pridržavati uobičajeno kao opitmalnog. Pravilan nagib krova se smatra donja granica nagiba krova, pri kojoj se u praksi pokrivanje dokazalo kao sigurno od kiše. To znači da je svakom pokrovnom materijalu pridružen specifični pravilni nagib krova. Nagib krova treba po mogućnosti birati uvijek veći nego što je propisani minimalan nagib krova. Općenito se može zaključiti: što je nagib krova veći, veća je vodonepropusnost!
Zaštita od zvuka i buke
Sa malo napora se pri normalnoj izgradnji potkrovlja mogu postići dobre vrijednosti zvučne izolacije. Optimalna zaštita od buke se pri tome može ostvariti putem pokrovnog materijala, a posebno putem odgovarajuće unutrašnje izolacije. Za zaštitu od buke je pored težine konstrukcije od posebnog značaja zatvorenost fuga pri izgradnji krova. Što je konstrukcija teža i ima manje udjela fuga to je izolaciona vrijednost od buke veća.
U područjima sa visokim zvučnim opterećenjem kao npr. aerodromi, može se postići veća mjera zvučne izolacije pojačavanjem potkonstrukcije – npr. putem “šalanja” debljine 22-24 mm na gornjoj strani roga. Tome će još više doprinijeti odgovarajuća unutrašnja izolacija. Iskusni krovopokrivači savjetuju također izradu optimalne zvučne izolacije.
Naknadna izgradnja potkrovlja
Danas se često pri novogradnji potkrovlje odmah uređuje kao stambeni prostor, jer takvo stanovanje je poprilično omiljeno i jeftino.
Ako ipak manjka potrebni kapital, onda se izgradnja potkrovlja može bez problema izvršiti i naknadno. Takvu eventualnu naknadnu izgradnji potkrovlja treba odmah uplanirati prilikom izgradnje, kako bi se naknadni troškovi mogli smanjiti. npr. putem ugradnje toplinske izolacije i dovoljnom količinom prozora za dobru osvijetljenost stambenog prostora. Također treba planirati i priključke, odnosno priključak i odvod za vodu. Savjete vam ovdje mogu pružiti iskusni krovopokrivač i arhitekti.
Prozori i krovne kućice za svjetlost i sunce
Danas je u ponudi jako široki izbor prozora u najrazličitijim kombinacijama i veličinama. Rolete i žaluzine štite od zagrijavanja krovnih prostorija tokom toplih i sunčanih ljetnih dana.
Dobra osvijetljenost unutrašnjeg prostora i optimalno korištenje su bitni pri odabiru i rasporedu prozora. U to se ubraja i solidna visina ugradnje, koja dozvoljava otvaranje i održavanje bez problema. Sa vanjske strane krovni prozori trebaju biti prikladni izradi i liniji krova tako da ne ometaju krovnu arhitekturu. Dobar plan ovdje može biti od velike pomoći.
Krovne kućice su više tradicionalni elementi osvjetljavanja krovnih prostorija. One prekidaju krovni sloj jasnije i utječu više na izgled krova. S vanjske strane krovu daju posebnu, zahtjevnu notu a prema unutrašnjosti djeluju ugodno. Ugradnju krovnih kućica treba planirati pretežno pri novogradnji, jer naknadna ugradnja zahtjeva veće građevinske zahvate, koji moraju biti odobreni iz katastra i shodno tome iziskuju velike troškove.