Ponukan Vašom stranicom, molim Vas za odgovor!
Naime, stanujem u potkrovlju, imam viseći strop od Knauf gipskartonskih ploča, na njima s gornje strane, prema negrijanome dijelu krovišta, je parna brana lDS, na njoj u slojevima kamena vuna debljine 15 cm. Ovo ljeto mi se kod velikih vrućina javlja osjećaj teškog zraka – kao vlaga u zraku, da li da parnu branu zamijenim paropropusnom membranom i kojom? Iznad su rogovi čiji su razmaci popunjeni s 10 cm kamene vune i sve zajedno presvučeno istom parnom branom. Zidovi su isto od Knaufa, pa ide parna brana, pa izolacija od vune od 10 cm. Temperatura u stanu digne se i do 28 stupnjeva zajedno s tim osjećajem vlažnosti u zraku!
Odgovor Knauf stručnjaka: Prvo mala edukacija o Knauf Insulation folijama, sve su LDS pa onda imamo parnu kočnicu LDS 5 Silk, parne brane LDS 35, 100 i 200 i paropropusno-vodonepropusne folije LDS 0.02 i 0.04.
Dakle ovi brojevi označavaju Sd vrijednost-relativni otpor difuziji vodene pare, dakle niži broj je mani otpor prolasku vodene pare.
Za Vaš slučaj između gips-kartonskih ploča stropa i vune je trebala ići parna brana LDS 35 besprijekorno zabrtvljena, a između crijepa i vune paropropusno-vodoneproopusna folija LDS 0.04.
Na zidu, ako je od blok-opeke, trebala je biti parna brana LDS 100 između gips-ploče i vune, a ako je zid od betona, LDS 200.
Prva greška je parna brana na gornjoj-vanjskoj strani i tu dolazi do povećanog stvaranja vlage, odnosno „efekta barake“. Dakle maknuti tu gornju parnu branu, a prostor između crijepa i vune mora biti korektno ventiliran, a ljeti bi bilo dobro ventilirati i prostor između vune u rogovima i vune u spuštenom stropu.
Definitivno je problem u postavi slojeva glede prolaska difuzne vlage i ventiliranja krovne konstrukcije pa i samog prostora gdje bi trebalo izvršiti kratke izmjene zraka svaka 2 sata. Kod ovako visokih temperatura ovih dana, provjetravanje se vrši kasno navečer i rano ujutro.