Ako je procurio krov, unutarnja obloga na jednom dijelu pocrnila od plijesni ili potkrovlje naprosto nije dovoljno toplo pa su gubici energije preveliki, sada je vrijeme za planiranje popravaka ili temeljitu rekonstrukciju krovišta. Zima je bila duga, temperature su se spuštale ispod ništice, vjetar i led učinili su svoje. Krovni pokrov je oštećen i dotrajao, hidroizolacijske folije mjestimično su postale vodopropusne, vlaga u toplinskoj izolaciji značajno je umanjila termoizolacijska svojstva i ugrozila nosivost drvene građe krovišta.
Prvi savjet svakako je – potražite pomoć stručnjaka. Stručna osoba treba ustanoviti stupanj oštećenja, procijeniti zahvat s obzirom na zatečeno stanje i izraditi troškovnik radova na osnovi koje se prikupljaju ponude izvođača.
Ako je uslijed curenja krova došlo do truljenja i oštećenja drvenih rogova i greda, obvezno ih treba zamijeniti novima. To znači veliku rekonstrukciju koja je ujedno prilika da se svi slojevi krova pravilno izvedu:
• dotrajali pokrov obrastao lišajem i mahovinom zamijenit će se novim u skladu s podnebljem, nagibom krova i ambijentom zajedno s novom građevinskom limarijom;
• ventilirani zračni sloj ispod pokrova izvest će se u potrebnoj visini (prema površini krovne plohe) kako bi se osiguralo neprestano strujanje zraka koji isušuje eventualno zaostalu vlagu;
• hidroizolacijska folija, tzv. kišna brana – vodonepropusna i paropropusna – zaštitit će od oborinske vode i omogućiti ‘disanje’ krova – fizikalni proces difuzije vodene pare iz unutarnjeg prostora;
• termoizolacija – u debljinama 20-30 cm zaštitit će potkrovlje od temperaturnih razlika i osigurati ugodnu unutarnju klimu;
• parna brana – postavit će se s toplije strane toplinske izolacije da je štiti od unutarnje vlage iz prostora;
• unutarnja obloga krovišta – dat će konačni izgled interijeru.
I sada je trenutak da potkrovlja koja pate od premalo svjetla povećaju količinu ostakljenih ploha u krovu i dobiju nove krovne prozore ili neki od atraktivnih proizvoda koji stvaraju prostor, a time oplemenjuju prostorije i povećavaju korisni obujam.
Ukoliko je krovni pokrov zadovoljavajuće kvalitete i ne namjeravate ga mijenjati, tada se obnova potkrovlja može odraditi s donje strane. Ovisno o stanju ventilacijskog i hidroizolacijskog sloja, moguće je u zoni rogova izvesti dodatnu foliju i zračni sloj. U ostatku visine roga postavit će se meke ploče mineralne vune kao toplinske izolacije, a ispod njega još jedan sloj u suprotnom smjeru kako bi se izbjegao linijski toplinski most koji čine drveni rogovi u odnosu na termoizolaciju. S donje, toplije strane postavlja se parna brana i završna obloga. Treba znati da će ovo rješenje zbog današnjih povećanih potreba za toplinskom izolacijom smanjiti svijetlu visinu prostora.
Ako želite izbjeći radove u interijeru, obnova krova može se izvesti s vanjske, gornje strane. Krovni pokrov se demontira i zamjenjuje novim, a ako je u dobrom stanju – vraća se stari. Svi ostali izolacijski slojevi i drvene letve uklanjaju se. Postavlja se nova parna brana preko postojećih rogova sve do donje obloge. U prostor između rogova polaže se filc mineralne vune, a potom još jedan sloj između novih drvenih gredica u kontra smjeru (nema toplinskog mosta). Preko termoizolacije pričvršćuje se tzv. kišna brana i rubovi se međusobno lijepe trakom. Iznad folije učvršćuju se uzdužne letve visine barem 5 cm koje osiguravaju zračno strujanje, a u okomitom smjeru letve na koje se postavlja krovni pokrov. Renoviranje krova s gornje strane sigurniji je način da se korektno ugrade svi slojevi i folije koje osiguravaju fizikalne procese. Zbog dodatnog sloja termoizolacije, novi krov bit će viši od postojećeg.
http://www.uredjenjepotkrovlja.hr