Često zapostavljena tema na području izolacije kuća i zgrada je izolacija stropa u podrumu. Iako su uštede postignute izolacijom stropa manje nego ako primjerice izoliramo fasadu, ona je utoliko bolje ili čak najviše povezana s ugodnošću stanovanja u prostoru, pa većinu stropova u podrumima ima smisla dodatno toplinski izolirati.
Podrumi su obično negrijani prostori, često s hladnom garažom. Stropovi podruma koji su istovremeno podovi u prizemlju, najčešće nisu posebno izolirani, a s gornje strane imamo minimalnu debljinu toplinske izolacije. Podovi iznad takvog tipičnog podruma u zimskom razdoblju su hladni i vrlo neugodni za boravak.
Izvedba izolacije na stropu podruma unatoč relativno nezahtjevnom zahvatu zahtijeva nešto više spretnosti. Lijepljenje ili mehaničko pričvršćivanje na stropove možemo obaviti sami ili posao prepustiti majstorima.
ODABIR IZOLACIJE I NJEZINE DEBLJINE
Glede debljine, Tehnički propis propisuje najveću dopuštenu toplinsku provodljivost U<= 0,35W/m2K za podove prema negrijanom prostoru, odnosno U <=0,30W/ m2K za podove prema negrijanom prostoru s podnim grijanjem. Ako pretpostavimo 5 cm već ugrađene izolacije u podu s gornje strane (približno 0,60 W/m2k), znači da s donje strane na strop podruma moramo dodati još najmanje 8 cm izolacije. Ona treba biti učinkovita u toplinsko-izolacijskom smislu te negoriva – za stropove garaža to je i zakonski zahtjev!
Konstrukcijski zahtjevi su jednostavni. Strop treba biti prihvatljiv vizualno i po pitanju čvrstoće. Ovo obično ne predstavlja posebne zahtjeve, jer strop u garažama i podrumima ne planiramo s posebnim vizualnim namjenama, a za normalnu upotrebu također nam nije potrebna betonska čvrstoća.
IZVEDBENA RJEŠENJA
U Knauf Insulationu za ovu svrhu nudimo dvije mogućnosti. Obje su energetski učinkovite, negorive, pogodne u pogledu čvrstoće, lijepe i ekonomične.
1. Ugradnja izolacijskih lamela FKL na način kao kod kontaktnih fasada.
Izolacijske lamele FKL na strop lijepimo građevinskim ljepilom. Stropna površina mora biti odgovarajuće pripremljena, čvrsta i čista. Možemo koristiti bilo koje građevinsko ljepilo za fasade, lijepimo s nazubljenom lopaticom po cijeloj površini i po potrebi naknadno mehanički pričvrstimo s fasadnim tiplama. Preko ugrađene izolacije izvedemo armirani sloj s mrežicom za kontaktne tankoslojne fasade. Završna obrada može biti samo zaglađeno građevinsko ljepilo ili različite nadogradnje po želji – bojanje, zrnati završni sloj.
Naravno da se za korektnu izvedbu potrebno pridržavati svih pravila proizvođača građevinskih materijala i dobre prakse.
2. Ugradnja negorivih izolacijsko-dekorativnih ploča Tektalan s neposrednim privijanjem na strop.
Višeslojne ploče Tektalan A2-E31 su odlična rješenja toplinske i požarne zaštite stropova kod sanacija i novogradnji podruma i garaža. Njihova ugradnja načelno je vrlo jednostavna. S posebnim direktnim betonskim vijcima BTW pričvrstimo ih na strop.
Prije je potrebno izbušiti rupe preko ploča u betonski strop. Ploče imaju drvenu vlaknastu strukturu, ispunu od kamene vune, pojačane rubove i bijele su boje. Na raspolaganju su u dimenziji 1000×600 mm različitih debljina. Pričvršćuju se sa četiri vijka i režu se pilom za drvo. Radi se o suhomontažnom postupku ugradnje kojim postižemo funkcionalno-estetski efekt u jednom potezu.
PODIZANJE TEMPERATURE TLA
Pogledajmo još analizu koliko takva izolacija doprinosi podizanju temperature površine poda. Uzmimo za primjer potpuno neizoliranu betonsku ploču s drvenom oblogom iznad negrijanog podruma u mjesecu siječnju. Dodatna izolacija debljine 10 cm ovoj ploči temperaturu na površini podiže s 10°C na 18°C, a to je velik doprinos udobnosti, odnosno toplom osjećaju poda, ali i uštedi energije.
Slika 2 – ploča Tektalan A2 E31
Građevinski-fizikalno, ova je konstrukcija vrlo jednostavna i zapravo u tom smislu ne možemo napraviti grešku. Pogledajmo postignute toplinske provodljivosti za odabranu varijantu:
Tablica 1 – toplinske provodljivosti za odabrane varijante na djelomice već izoliranoj konstrukciji
Obje varijante su toplinsko-izolacijski vrlo učinkovite i negorive i zato moramo odluku donijeti na osnovi ostalih svojstva ali i cijene. Način ugradnje i izgled proizvoda donekle smo već detaljno predstavili.
Financijska analiza pokazuje da je upotreba sistema s lamelama od kamene vune cjenovno nešto povoljnija, a s druge je strane rad za ugradnju Tektalana jeftiniji, brži i bez dugotrajnog mokrog postupka koji je potreban kod lamela.
U konačnoj kalkulaciji obje su varijante usporedive i cjenovno i možemo zaključiti da će odluka ovisiti o vizualnoj primjerenosti jednog ili drugog rješenja.
Grafikon 1 – razlika površinske temperature između neizoliranog i izoliranog poda iznad negrijanog prostora