Pitanje čitateljke: Željeli bismo izvesti toplinsku i zvučnu izolaciju klasičnog dvostrešnog drvenog krovišta staklenom vunom jer je elastičnija od kamene i zbog toga se upotrebljava kod drvenog krovišta.
Slojevi krova su slijedeći:
– pokrov Tondach biber crijep
– letve
– kontraletve
– paropropusna vodonepropusna folija (bijele boje, čini mi se da je Bramacova)
– vodonepropusne ploče
– rogovi 10/16 cm
Svakako bismo stavili 20 cm ili više izolacije u rolama. Zanima me da li je potrebno između ploča i izolacije ostavljati zračni prostor budući da na krovu već imamo zračni prostor izveden s kontraletvama i Biber odzračnike. Za sada bismo samo postavili izolaciju a za par godina bismo ”zatvarali” gips pločama. Je li sada potrebno stavljati parnu branu tj. pe foliju za eventualnu zaštitu izolacije od buba ili sl.?
Imamo i 4 krovne kućice polukružnog završnog pokrova od lima koje su s donje strane podaskane daščicama širine cca 5 cm pa me zanima da li postoje nekakvi tipli slični onima za topl. fasadu zidova s kojima bismo mogli pričvrstiti izolaciju za te daščice. Ili imate možda neki drugačiji prijedlog. Kućice su blago zaobljene.
Da li postoji mogućnost da se manji komadi staklene vune debljine od 20 ili više cm uguraju u uže prostore krovišta gdje su razmaci između kliješta, nazidnica i slično cca 10 cm ili je za te dijelove potrebno nabaviti tanju staklenu vunu. Vjerujem da bi se ti dijelovi mogli rješiti s otpacima.
Molila bih Vas da nam pošaljete kataloge s cijenama i dimenzijama za izolaciju staklenom vunom u rolama iz Knauf Insulation proizvodnog programa te preporučenu vrstu izolacije.
Odgovor Knauf insulation stručnjaka:
Pokušat ću odgovoriti redom:
1. Nije potrebno ostavljati prostor između toplinske izolacije i sekundarnog pokrova, budući da je iznad dasaka postavljena paropropusna folija koja omogućava nesmetan prolaz vodene pare i vlage izvan konstrukcije. Kada bi umjesto paropropusne folije bila postavljena krovna ljepenka, zračni prostor bi bio obavezan.
2. Parnu branu postavite iz više razloga:
– Radi sprečavanja prolaza (ulaska) vlage i vodene pare u konstrukciju, odnosno toplinsku izolaciju gdje bi s ista lako mogla pretvoriti u kondenzat priikom ulaska u hladnu zonu
– Radi sprečavanja trusenja u unutarnji prostor, odnosno ulaska prašine i prljavštine u strukturu vune
3. Staklena vuna je značajno manje gustoće nego kamena, tako da se lako njome zapunjavaju sve šupljine. Pametno je u tim slučajevima iskoristiti „okrajke“,, odnosno izrezane dijelove vune. Radi male gustoće nije moguće „tiplati# tu vrstu vune o podlogu. Iz tog razloga se ista ugrađuje unutar potkonstrukcija od aluminija i sl.