Za svoje funkcioniranje e4 kuća treba što manje energije, a preostale potrebe za energijom proizvede sama iz obnovljivih izvora iz neposredne blizine.
Ishodište za dizajn e4 kuće je cjelovit pristup. To znači da je konačni oblik kuće rezultat interdisciplinarnog usklađivanja arhitekture, građevinskih tehnologija i izbora materijala, energetike, biologije gradnje, te uz uvažavanje prirodnih datosti i zakonitosti.
Emocije
Podno grijanje je niskotemperaturni sistem za grijanje koji se idealno kombinira s dizalicom topline te optimalno raspoređuje toplinu po prostoru, a istovremeno pod ostaje topao.
Bez vidljivih grijaćih tijela možete lakše urediti prostor, osjeti se toplina, a alergičnim osobama to posebno odgovara jer se prašina manje raznosi.
Kako bi se osiguralo ugodnu temperaturu u kući kroz cijelu godinu, potrebna je energija.
Zbog toga je izbor stupnja energetske učinkovitosti objekta i energetske učinkovitosti energenata iznimno važan, ali također ovisi o više čimbenika: od klime, gdje se kuća nalazi, do cijene energenata i njihove ustaljenosti na tržištu.
Sam projekt, orijentacija u prostoru e4 kuće, kao i ugrađeni proizvodi, optimizirani su s namjerom postizanja što manje energetske potrošnje. Energija, koja se ipak koristi, osigurana je iz obnovljivih izvora.
Zidovi napravljeni od termoizolacijske opeke uz dodatnu izolaciju od kamene mineralne vune, kosi krov i potkrovlje izolirani 100% prirodnom Ecose izolacijom, prirodna akumulacija topline sunčeve svijetlosti, sprječavanje toplinskog mosta i pametna orijentacija objekta u prostoru smanjuju količinu potrebne energije na minimum.
- a) Smanjivanje potrebe za energijom (grijanje-hlađenje)
- b) Upotreba energije iz obnovljivih izvora
- c) Upotreba besplatne energije iz okoliša i njezina akumulacija
Upotreba energije također ovisi o navikama (potrebama) potrošača. Dva različita vlasnika mogu imati značajno različite energetske potrebe. Naš koncept također uzima u obzir moguće buduće vlasnike kuće i mogućnosti prilagođavanja potrebama novog vlasnika.
Masivna gradnja opekom
Upotrebom toplinskog kapaciteta zida od opeke, moguće je ublažiti temperaturna odstupanja. U toplom podneblju se preko noći zid od opeke hladi preko pasivnog ventiliranja.
Tako preko dana duže osigurava nižu temperaturu, kada je temperatura zraka iznimno visoka. Visok specifični toplinski kapacitet (akumulacija) omogućuje visoki stupanj ugode preko ljeta, kada površine zidova u kući polako hlade prostore, a udobnost stvara također i po zimi kada akumuliranu toplinu polako predaju (isijavaju) u prostor.
Akumulacija topline je nužna. Možemo je iskoristiti kao dio energetski učinkovitog sistema za grijanje/hlađenje zahvaljujući zračenju, tj. akumulaciji topline u zidovima od opeke.
Akumulacija topline nam može donijeti do 9% uštede na troškovima potrošnje energije.
Ekologija
Toplina iz prirode: 100% učinkovita. I do 80% besplatna.
Sve očitije su rastuće cijene energenata i povećanje onečišćenja okoliša: vrijeme je da se zamislimo nad nastalom situacijom i suočimo s novim oblicima opskrbe energijom. Obnovljivi izvori energije su energija budućnosti, dizalice topline predstavljaju izvanrednu alternativu za učinkovitu upotrebu tih besplatnih izvora energije.
Zatvoreni životni ciklus
Recikliranje glinene opeke ekološki je prihvatljiv način njezina zbrinjavanja. Reciklirani agregat od opeke može se upotrijebiti u daljnjoj proizvodnji opeke i npr. novih betonskih mješavina. Upotreba recikliranog materijala, nastalog rušenjem zidanih građevina, kao agregata, osim ekološkog može imati pozitivan učinak i s ekonomskog stajališta.
Naime, očuvanje prirodnih materijala značajno je za ekološki odgovorno i održivo građenje koje bi bilo ujedno i financijski prihvatljivo. Ekološki odgovoran i održiv način građenja podrazumijeva postizanje potpuno zatvorenog ciklusa upotrebe materijala.
Ekonomija
Pri projektiranju e kuće se, osim na ispunjavanje visokih standarda gradnje glede energetske učinkovitosti, mislilo i na to da sama izgradnja mora biti troškovno prihvatljiva odnosno pristupačna.
4 Koncept Wienerberger e kuće je stvoren kao idealna ravnoteža između uloženoga i dobivenog iz više perspektiva kao što su, na primjer, upotreba znanja, tehnologije, materijala i inovativnih rješenja.
Tako smo stvorili pravilnu ravnotežu između stvarnih potreba i ukupnih troškova te u najvećoj mogućoj mjeri smanjili rizik pred nepredvidivim troškovima, koji bi se mogli pojaviti u kasnijim fazama projekta i pri samom održavanju.