Devet austrijskih arhitekata je dalo svoje ideje za dizajn Ugljen-neutralne kuće koji svodi potrošnju energije na minimum bez žrtvovanja udobnosti i životnog standarda ukućana. Maksimalna količina dnevne svjetlosti i solarna energija bili su ključni parametri isto kao što arhitektonski profil odgovara jedinstvenom krajoliku.
Profil kuće
Izgrađena 2010 godine, nedaleko od Beča, Sunlighthouse je prva Austrijska ugljen-neutralna porodična kuća. Pobjednički dizajn koji je kreirao Juri Troy Hein-Troy Architekten bio je direktan odgovor na okruženje doma.
Sunlight kuća smještena je u šumovitoj, planinskoj regiji, na strmoj, blago osunčanoj strani, licem okrenutoj prema jugoistočnoj Bečkoj šumi. Kosi krov i ostali uzbudljivi arhitektonski elementi, u potpunosti su iskoristili sunce kako bi se osigurala maksimalna količina dnevnog svjetla i solarne energije. Obližnja planina baca sjenu na dolinu, dok dnevna soba ima visoko postavljene krovne prozore koji donose svjetlost u centar sobe. Kuhinja i blagovaonica sui okrenute prema jogozapadu i imaju brojne krovne i fasadne prozore, svi pozicionirani tako da pružaju predivan pogled i maksimalan dobitak pasivne solarne energije.
Yasmin i Ludwig Dorfstetter i njihovo dvoje male djece uselili su se u Sunlight kuću u martu 2012. godine kako bi testirali da li bi dizajn energetskog doma, u kombinaciji sa ugljen-neutralnosti i ekološkim materijalima, mogao biti ostvaren. Projekat je bio nadgledan od strane VELUX Austrija i partnera VELUX grupacije na Danube Univerzitetu Krems i austrijskom Institutu za zdravu i ekološku gradnju (IBO). Nauka je dokazala da je SunLight veliki uspjeh u ekološkom dizajniranju, njen godišnji prinos energije iz solarnih ćelija, toplotnih pumpi, solarnih dobitaka i drugih obnovljivih izvora je veći od potrebne godišnje potrošnje.
Ključni elementi dizajna i dostignuća
Dovoljno dnevnog svjetla
Kosi krov i drugi arhitektonski elementi na Sunlight kući u potpunosti su iskoristili sunce i osigurali maksimum dnevnog svjetla i solarne energije.
Vertikalni i krovni prozori postavljeni su strateški, ne samo zbog zapanjujućeg pogleda već i da bi se povećao dobitak pasivne sunčeve toplote i prirodna ventilacija. Pored toga što pružaju neuobičajeno visok nivo dnevnog svjetla, brojni prozori su poslužili i kao centralni elemenat dizajna. Zbog toga što je ukupna površina prozora jednaka skoro 51% površini poda, tokom dana je potrbno vrlo malo vještačkog svjetla, a nivo dnevnog svjetla je uravnotežen u cijeloj kući kroz dva sprata.
Sa odličnim prosjekom faktora dnevnog svjetla od najmanje 5% u dnevnom boravku, kuća stvara optimalne uslove za zdrav život.
Ventilacija
Automatizovani, pametni prozori su primarni izvor ventilacije u proljeće, ljeto i jesen. U zimskom periodu u Sunlight kući se koristi mehanička ventilacija sa obnovljivom toplotom. Kuća ne koristi energiju za hlađenje, ali zbog efekta ventilacije kroz prozore, noćnog hlađenja i vanjskih tendi osigurana je ugodna klima tokom toplih ljetnih mjeseci. Iako je kuća orjentisana jugoistočno i jugozapadno, porodica Dorfstetter se nije suočila sa problemom pregrijavanja zbog sučeve energije.
Višak energije iz obnovljivih resursa
Sa svojim ultra efikasnim toplotnim pumpama za grijanje, termalni solarni kolektori za toplu vodu, fotonaponskog solarnog sistema za struju i energetski efikasnih kućanskim aparatima, kuća se napaja isključivo iz obnovljivih izvora energije.
Fotonaponske solarne ćelije i solarni kolektori, generiraju više energije nego što kuća koristi. To znači da će nakon 30 godina, kuća imati čiste energije kao što je korišteno tokom njene izgradnje, čineći je zaista ugljen-neutralnom.
Pametna ventilacija i kontrola temperature
Hibridni prirodni/mehanički sistem ventilacije prilagođava se u skladu sa temperaturnim uslovima i vremenskim prilikama. To znači da bez obzira na topla ljeta u regionu, Maison Air et Lumière nezahtijeva korištenje klima uređaja.