Koliko puta vam se desilo da je susjed započeo s pospremanjem ili građevinskim radovima točno u trenutku kada ste se htjeli odmoriti nakon napornog rada? Ili vam je glasnija glazba prekinula san? Neugodan zvuk koji nastaje prilikom takvih djelovanja se širi kroz zidove, podne i međukatne konstrukcije, a rezultat je veći ili manji intenzitet zvuka u susjednim prostorima. Upravo takav neželjeni zvuk nazivamo bukom.
Širenje zvuka možemo kvalitetno spriječiti. Zvuk koji se širi zrakom najučinkovitije spriječavamo postavom pregradnih zidova. Jedno od najjednostavnijih i vrlo kvalitetnih rješenja je postava suhomontažnog pregradnog zida unutar kojeg se nalazi sloj izolacijsko-apsorpcijskog sloja od mineralne vune.
Udarni zvuk koji nastaje i širi se preko međukatnih (podnih) konstrukcija eliminiramo izvedbom tzv. plivajućih podova, u sklopu kojih postavljamo adekvatan izolacijski materijal od mineralne vune.
Mineralna vuna Knauf Insulation kao zvušna izolacija sprečava prijenos zvuka kroz građevne dijelove. Razlog leži u činjenici da se radi o vlaknastom materijalu. Zvuk je mehaničko titranje (valovi) i kada ti valovi naiđu na međusobno isprepletena vlakna mineralne vune, dolazi donapsorpcije te zvučne energije i pretvaranja iste u drugi oblik – toplinsku energiju.
Zračni zvuk generalno gledajuđi učinkovito zaustavljamo masivnom konstrukcijom što iziskuje znatna statička opterećenja i kompliciraniju izvedbu. Nasuprot tome, sustavom mala masa – opruga – mala masa postižemo jednak, pa čak i kvalitetniji rezultat po pitanju poboljšanja zvučne izolacijske moći pregrade. Mala masa u ovom slučaju predstavlja završnu oblogu (gipskartonska ploča, lamperija i sl.) dok oprugu predstavlja mineralna vuna.
Ta vlaknasta struktura također je izuzetno bitna prilikom sprečavanja prijenosa zvuka u masivnu konstrukciju. Iz tog razloga je poželjno ugraditi elastični materijal s nižom vrijednošću dinamičke krutosti unutar tzv. plivajućeg poda koji bitno umanjuje prijenos nastalog udarnog zvuka u prostore ispod, ali i okolne prostorije.