Osim toplinske izolacije fasada nam mora osiguravati i sigurnost – ponajprije požarnu sigurnost, a istovremeno kuća mora disati. Sve to je omogućeno s prirodnom izolacijom od kamene vune. Iako mnogi vjeruju da fasade nemaju nikakav ili mali utjecaj na širenje požara u zgradama, tri međunarodne stručne institucije na javnom testiranju u Zagrebu pokazale su upravo suprotno.
Na javnom testu koji je bio dio međunarodnog seminara ,Fasade u požaru’ okupilo se više od 200 stručnjaka, predstavnika zakonodavne i izvršne vlasti, medija, industrije i uglednih gostiju iz 27 država.
Predstavnica organizatora s Građevinskog fakulteta naglasila je da je cilj ovog međunarodnog seminara podići razinu svijesti stručne javnosti, onih koji donose odluke i šire javnosti o utjecaju fasada na rizičnost pojave i širenja požara po zgradama, posebice prilikom energetskih obnova. ,Danas je u stanovima, uredima i općenito u zgradama mnogo više zapaljivih materijala nego ikada prije’, nastavila je objašnjavajući utjecaj ovih materijala na širenje požara iz unutrašnjosti zgrade kroz prozor na vanjsku fasadu samo za nekoliko minuta. Ovisno o vrsti materijala, dodala je, vatra se može proširiti na okolne stanove.
TEST NA TRI UZORKA
Uzorci su po svemu bili jednaki, osim u jednom bitnom dijelu – vrsti toplinskoizolacijskog materijala. Svi su bili izvedeni s klasificiranim fasadnim sustavima:
- prvi s gorivom izolacijom (EPS) B s2 d0,
- drugi s gorivom izolacijom (EPS) B s2 d0 + horizontalno protupožarnom pregradom od kamene vune,
- a treći uzorak je bio izveden s negorivom izolacijom (kamena vuna) A2 s1 d0.
TESTIRANJE JE PROŠLA SAMO KAMENA VUNA
Svi uzorci istovremeno su zapaljeni.
Pogledajmo rezultate:
- Tijekom testa uzorak s EPS izolacijom je posve izgorio i požar se preko fasade proširio po cijeloj visini zida već 11 minuta nakon izbijanja. Tijekom požara uzvanici su mogli vidjeti velike količine crnog opasnog dima koji je nastao zbog izgaranja zapaljivih materijala. Ne smijemo zaboraviti statistike koje pokazuju da 8 od 10 smrtno stradalih u požaru umre zapravo od gušenja otrovnim plinovima, a ne zbog vatre.
- Protupožarna pregrada između katova izrađena od negorivog materijala morala bi imati ulogu horizontalne protupožarne pregrade. Test je pokazao da pregrada ne može učinkovito zaustaviti njegovo širenje. Osim toga, opasnost otrovnih plinova koje emitiraju gorive fasade još uvijek je vrlo visoka.
- Požar na trećem uzorku nije se proširio preko fasade zbog nezapaljive izolacije (kamena vuna), a konstrukcija zida ostala je neoštećena.
VAŽNOST PRAVILNOG ODABIRA IZOLACIJSKOG MATERIJALA
Test je dokazao koliko je bitan odabir materijala za fasade. Testiranje je pokazalo
- da se fasade izvedene s EPS-om, danas vrlo popularne, odnosno najčešće izvođene fasade s jeftinijom izolacijom iz gorivog materijala porazno ponašaju u požaru,
- dok je na uzorku u kojemu je korištena negoriva izolacija, mineralna, odnosno kamena vuna oštećen samo završni sloj i što je još važnije, požar se nije proširio na susjedne katove. To je bitan faktor u zgradama u kojima je u slučaju požara ključna sigurna i brza evakuacija velikog broja ljudi. Zbog toga je potrebno posebno misliti na to, ne samo kod novogradnji nego i kod energetskih obnova.
Rezultati ovog testiranja svoju zakonodavnu potvrdu dobili su u novom Pravilniku o otpornosti na požar i drugim zahtjevima koje građevine moraju zadovoljiti u slučaju požara (N.N. 29/2013) prema kojem sve zgrade visine 11 m i više te sve javne zgrade (bolnice, vrtići i škole, starački domovi…) moraju biti izolirani negorivom izolacijom!