Za početak treba naglasiti da je u nekim zgradama potkrovlje definirano kao nestambeni prostor te je potrebno obaviti prenamjenu u stambeni prostor. O tome treba posebno voditi računa pri kupnji ili uređenju stana jer je protuzakonito pretvaranje potkrovlja u stan ako se radi o zajedničkim prostorijama zgrade. Za to je potrebno prikupiti dozvole ostalih stanara.
No, prije same predaje zahtjeva za prenamjenu lokalnoj samoupravi, trebate utvrditi je li zgrada etažirana. S druge strane, ako želite stvoriti dodatni stan u potkrovlju vlastite kuće nije potrebna prenamjena prostora u stambeni, ali je etažiranje itekako poželjno.
Što je etažiranje i čemu služi?
Etažiranje je postupak kojim se nekretnina razdvaja na samostalne uporabne cjeline s odgovarajućim vlasničkim ili suvlasničkim udjelom. Primjerice, tako se stanovi u zgradi ili prostor u kući razdvajaju na posebne katove odnosno dijelove. Pojednostavljeno, postupkom etažiranja stječe se vlasništvo nad točno određenim dijelom zgrade, kuće ili nekog drugog objekta.
Kako se provodi etažiranje?
Postupak etažiranja provode sudski vještaci, a za početak je potrebno prikupiti postojeću tehničku dokumentaciju koja se zatim uspoređuje s trenutnim stvarnim stanjem. U slučaju da nemate postojeću dokumentaciju, potrebno je izraditi nacrte. Tada će geodetski stručnjaci u suradnji sa sudskim vještacima izraditi elaborat s grafičkim prikazom samostalne cjeline (primjerice potkrovlja) s detaljima poput površine svake cjeline i omjerima vlasništva, tj. suvlasništva nekretnine.
Dodatna dokumentacija koju je potrebno dostaviti uz elaborat ovisi o županiji u kojoj se predaje zahtjev za etažiranje. Za predaju zahtjeva će vam trebati:
– izjava o etažiranju
– elaborat etažiranja
– potvrda ureda državne uprave
– uplaćene takse
Ako nekretnina ima više vlasnika, potrebno je da svi suvlasnici potpišu izjavu o etažiranju te da je ovjere kod javnog bilježnika. Elaborat je potrebno predati Gradskom uredu za prostorno uređenje koji zatim obrađuje zahtjev te ako odluka bude pozitivna, slijedi upis vlasnika točno određene samostalne cjeline u zemljišne knjige.
Prednosti etažiranja
Bez obzira imate li stan u kući ili zgradi te tražite li prenamjenu prostora ili ne, etažiranje itekako ima svojih prednosti. Nakon što ste primjerice etažirali stan u potkrovlju i dobili vlasnički list koji sadržava podatke o kvadraturi vlasničkog dijela, možete posve samostalno i kako želite raspolagati sa svojim stanom. Možete ga preurediti kako želite, jednostavnije osigurati zasebno plaćanje režijskih troškova i utvrditi udio pojedinih suvlasnika u troškovima upravljanja i održavanja. Etažiranje i uredna dokumentacija su jako važni kako bi na temelju vlasništva uopće mogli dobiti hipotekarni kredit, prodati stan, napraviti diobu obiteljskih nekretnina i ostavine.
Mogućnost podizanja potkrovlja
Neki tavanski prostori imaju visoke stropove i nadozid ispod samog krova. U nekim zgradama i kućama, a ovisno i o samoj vrsti krova, strop i nadozid su niži. Na sreću, prema Pravilniku o jednostavnim i drugim građevinama i radovima moguće je bez građevinske dozvole podići nadozid potkrovlja za maksimalno 60 cm. Važno je da je nadogradnja u skladu s glavnim projektom kojeg izrađuje arhitekt. Ako pak želite nadozid koji je više o toga, morate zatražiti građevinsku dozvolu i uz zahtjev predati glavni projekt u dogovoru s ovlaštenim arhitektom.
Najčešći razlog podizanja potkrovlja je ugradnja više prozora, a za više svjetla i svježeg zraka u potkrovlju postoji i opcija ugradnje Velux krovnih kućica za koje također nije potrebna dozvola. Njihovom ugradnjom se povećava volumen ispod kosine krova i dobiva više dnevne svjetlosti te bolji pogled na okoliš. Zahvaljujući VELUX rješenjima moguće je ugraditi 1, 2 ili 3 krovnih prozora u nizu sa središnjim ili dvostrukim ovjesom, završne obrade bezbojnim ili bijelim lakom, te poliuretanskim završnim slojem. Koju opciju odabrati je najbolje odlučiti tek nakon što se dobije rješenje o etažiranju.
www.potkrovlje.hr