“Ukoliko ne budete redovno provjetravali prostore, vlaga će kondenzirati između stiropora i zida, što će rezultirati nastankom plijesni i gljivica koje razaraju i zid i stiropor.”
Poštovani,
Trenutno sam u fazi završnih radova u potkrovlju. U pitanju je visoko potkrovlje iznad završenog dijela kuće. Na vanjskim zidovima je odrađena stiropor izolacija sa završnim silikatnim slojem, a krov je urađen na način rogovi + daska + ter-papir + letve + crijep. Zanima me koji je najbolji način za izolaciju krova zbog vlage i toplotne izolacije odnosno zbog vrućine ljeti? Da li je najbolje uraditi izolaciju kompletnog krova ili samo dijela krova gdje je kosina, zatim plafon ili oboje, te na koji način odnosno koje materijale, stiropor, vuna, folije … Jedan dio ispod krova će se koristiti kao tavan, odnosno ostava sa sklopivim stepenicama u plafonu.
Unaprijed zahvalan,
Alen
……………………………………………………………………………
Poštovani Alene,
Prvo, otkada se potkrovlja uređuju kao stambeni prostori, kao sekundarni pokrovi više nisu preporučljivi ter-papiri nego paroproousno-vodonepropusne folije. Glede građevinske fizike, odnosno izbjegavanja nastanka plijesni i gljivica u pregradama koje odvajaju grijani i negrijani prostor, na grijanoj strani treba biti materijal slabije paropropusnosti kao parna kočnica, a u hladnoj zoni paropropusni materijali i zrakom ventilirani slojevi. Dakle vlaga koju produciramo nastoji zbog razlike u tlakovima proći kroz pregradu. Zato ona mora biti usporena da ne dođe naglo u hladnu zonu i tu kondenzira.
Za sva dodatna pitanja, savjete, besplatnu tehničku podršku ili proračune, kontaktirajte nas putem linka: https://www.knaufinsulation.hr/pitajte-nas-0
ili na mail adresu: kakoizolirati@knaufinsulation.com.
Najbliže prodajno mjesto KNAUF INSULATION proizvoda za izolaciju možete pronaći OVDJE.
Rado ćemo Vam odgovoriti na pitanja, pomoći sa korisnim savjetima, pružiti tehničku podršku te napraviti besplatnu kalkulaciju potrebnog materijala za izgradnju.