U fazi ste preuređenja potkrovlja i imate dilemu koliko krovnih prozora postaviti i kakve? Niste jedini. Evo šta kažu stručnjaci…
Odabir tipa krovnog prozora i njegove veličine ovisi o nekoliko faktora, kao što su namjena, orijentacija i veličina prostorije, elementi krovne konstrukcije te vanjsko okruženje, poput sjene susjedne zgrade ili uličnog zelenila. No, važni su i vaši osobni afiniteti i životne navike, kao i dojam koji želite postići kreiranjem prostora – objasnila je arhitektica Jasna Jelinek, inače s više od 20 godina rada u VELUX-u.
– Naša preporuka je da površina stakla na prozoru ne bude manja od 1/7 površine poda prostorije. Ovu preporuku svakako treba poštovati, a poželjno je i povećati ostakljene površine krova nad prostorijama u kojima boravimo tokom dana – trpezariji, dnevnom boravku, kuhinji te prostorijama za rad, igru, hobi i učenje. Ugradnjom nekoliko manjih prozora u nizu, koji prate ritam drvene krovne konstrukcije, postignut će se ravnomjerno osvjetljenje, a grupiranjem nekoliko prozora uzduž prostora ili okomito prema sljemenu krova može se kreirati svjetlosni efekt u potkrovlju i naglasiti, primjerice, trpezarijski stol, garnitura za sjedenje i slično – ispričala je Jasna Jelinek, dodajući kako se izmjenama svijetlih i zasjenjenih dijelova postiže dodatna dinamika stambenog prostora.
No, koji prozor izabrati i kako mu odrediti mikropoziciju, kaže, najviše ovisi o postojećem stanju prostora, to jest ima li potkrovlje nadozid ili su drveni rogovi položeni na nazidnicu, na međukatnoj konstrukciji uz strehu krova, kolika je visina nadozida, nagib krova…
– Tip prozora prema načinu otvaranja i položaju ručke te njegova pozicija unutar plohe krova odrediti će se ovisno o visini nadozida, tipu krovišta, nagibu krova, namjeni prostora i tlocrtnoj organizaciji namještaja.
Ako obodni zidovi to dopuštaju, najbolje bi bilo prozor ugraditi tako da njegov donji rub bude na visini 90–110 cm. Time će vizualni kontakt s okolišem biti moguć i u sjedećem položaju, kao i kod standardnih prozora ugrađenih u zid.
No, koji tip prozora je najčešći?
– Osnovni tip je krovni prozor sa središnjim ovjesom, a on se primjenjuje za ugradnju u krovište s nižim nadozidom, do najveće visine od 130 cm iznad kote poda. Ručka za otvaranje smještena je na gornjem dijelu krila, što omogućava lako otvaranje i zatvaranje. Ručka bi trebala biti u dosegu ruke, na visini od 185 do 220 cm. Prednost ovog načina otvaranja je praktično rukovanje i preporučuje se ako je ispod prozora namještaj – komoda, sofa ili radni stol. Niska ugradnja prozora bliže strehi krova omogućit će bolji pogled na vanjski prostor i u sjedećem i u stojećem položaju.
Drugi tip krovnog prozora s obzirom na poziciju ovjesa je krovni prozor s otvaranjem oko gornje šarke. Njegove karakteristike su praktičnost na visokom nadozidu, na visini 110 – 150 cm od nivoa poda. Dodatna ručka za otvaranje nalazi se na donjem rubu krila i za njegovo otvaranje neophodan je slobodan pristup, bez namještaja smještenog ispod prozora,
Krovni prozori, dakle, mogu se otvarati oko središnje osi ili oko gornje osi, a bitno je voditi računa da je ručka za otvaranje dostupna, tj. na visini dosega ruke, i sa slobodnim pristupom.
Također, važno je voditi računa da način otvaranja prozora u odnosu na visinu ugradnje ne naruši funkcionalnost i praktičnost.
Za rukovanje prozorima na visini većoj od dosega ruke možemo koristiti šipku za upravljanje ili sustav za daljinsko upravljanje s električnim napajanjem.
Za sva dodatna pitanja, savjete, besplatnu tehničku podršku vezano za VELUX krovne prozore javite nam se putem kontakt forme: https://www.velux.ba/pomoc-i-savjeti/kontaktirajte-nas ili pozovite VELUX na broj telefona: +387 33 626 494.
Najbliže prodajno mjesto VELUX krovnih prozora i opreme možete pronaći OVDJE.
Izvor: dblog.hr / Producirano u radionici TG Studija, Telegramove in-house agencije za nativni marketing, u suradnji s partnerom velux.hr i potkrovlje.hr i po najvišim uredničkim standardima Telegram Media Grupe.