Naš čitalac je u dilemi oko termoizolacije na kući koja je u izgradnji. Htio bi je obložiti stiroporom, ali sa unutrašnje strane jer nema dovoljno sredstava da je obloži sa vanjske. Evo šta su preporučili stručnjaci iz Knauf Insulation.
Poštovani,
Zanima me vaše stručno mišljenje vezano za termoizolaciju na kući? Naime u fazi sam izgradnje vlastite kuće pa me zanima savjet za stiropor izolaciju jer planiram da obložim vanjske zidove sa unutrašnje strane 5-com stiropotom, ili 3-com, zato što trenutno nisam u mogućnosti da obložim kuću sa vanjske strane ali ću to uraditi u dogledno vrijeme.
Zanima me vaše mišljenje? Kuća se tek pravi, pa sam odmah mislio staviti stiropor na vanjske zidove, ali sa unutrašnje strane i to isključivo zbog manjka sredstava da kuću obložim sa vanjske strane. Zanima me, ukoliko stavim stiropor sa unutrašnje strane, a za nekoliko godina kad skupim sredstva obložit ću sa vanjske strane stiroporom debljine 8 ili 10 cm, zanima me da li će se u tom slučaju stvarati neki kontra efekat ako bi bilo obloženo sa obje strane? Nadam se da ćete shvatiti moje pitanje i svakako dati neki svoj savjet.
S poštovanjem,
Vjerni čitalac
………………………………………………………………………………..
Poštovani,
Vezano za Vaš upit dostavljam preporuke za izolaciju vanjskog zida, odnosno prednosti kamene vune.
Naime, Knauf Insulation FKD-S Thermal ploče kamene vune za kontaktne fasade imaju ?=0,035W/mK, za obiteljske kuće FKD-N Thermal ?=0,034 W/mK u usporedbi s klasičnim fasadnim stiroporom, koji ima vrijednost ?=0,039W/mK. Kamena je vuna dakle glede spomenutih koeficijenata više od 10% bolja toplinska izolacija, što se povećava proporcionalno s debljinom izolacijskih ploča, a posebice dugoročno zbog zadržavanja vlage u vanjskom zidu izoliranom s neparopropusnim stiroporima u vanjskoj „hladnoj“ zoni.
Činjenica je da zbog nepoznavanja građevinske fizike nastaje 90% grešaka u gradnji, a stiropor u fasadu ugrađuju oni koji ne poznaju osnovne zakonitosti iste. Ne želimo ovim putem ničije znanje podcijeniti, već pomoći. U tom će smislu stručnjak uvijek reći da je prvo bitno zdravlje, mikroklima u kući, a tek onda ušteda energije.
Stoga je osnovno pravilo gradnje vanjskog zida kuće u kojoj živimo, masivan zid koji može akumulirati toplinu, a s vanjske strane paropropusni toplinski sustav fasade.
Velika prednost kamene vune je paropropusnost, jer prosječna četveročlana obitelj proizvede od 8 do 12 litara vodene pare dnevno, koja zbog razlike u tlakovima nastoji proći kroz pregrade koje dijele grijani i negrijani prostor. To znači da vodenu paru prvo na toploj, grijanoj, strani zida moramo usporiti, zakočiti, a kada ista „putuje“ kroz zid u hladnije slojeve gdje nastaju uvjeti za stvaranje kondenzata, ista mora izaći nesmetano u vanjski prostor.
Kamena vuna je sama po sebi nekoliko desetaka puta paropropusnija od stiropora, a s njom se trebaju koristiti paropropusna ljepila i završne žbuke. Fasadna kamena vuna je hidrofobna te joj difuzna vlaga ne može naštetiti.
U tom smislu ona i mnogo duže zadržava toplinska svojstva, jer propušta vlagu koja dugoročno na mnogo načina šteti vanjskom zidu, a najgori je stvaranje gljivica i plijesni koje zid razaraju godinama i štetne su po zdravlje.
Ostale značajne prednosti kamene vune:
- protupožarstvo, odnosno vrlo bitna temperaturna stabilnost – talište kamene vune je na preko 1000oC i stoga ima zanemarivi temperaturni rad, dok se stiropor tali već pri 65oC i oko 50 puta više „temperaturno radi“, čime se ploče stiropora kod visokih temperatura stisnu i propuštaju toplinu između njih (tzv. toplinski mostovi),
- zvučna izolacija – kamena vuna prigušuje zvuk, a stiropor kao gladak materijal odbija zvuk i doprinosi buci,
- elastičnost materijala u smislu vibracija (promet) ili udaraca (tuča),
- kemijska inertnost vune i otpornost na mikroorganizme, dok stiropor razaraju svi kemijski spojevi koji u sebi imaju oznaku C (ugljik), a tih je mnogo,
- vuna je neutralna, a statički elektricitet stiropora podosta utječe na rad metabolizma pa i krvni tlak te privlači prašinu i prljavštinu na fasadu,
- kod fasada sa stiroporom preferiraju se akrilne žbuke koje su neparopropusne i uz stiropor još jače „zatvore disanje zida“, a kako se sastoje od organskih veziva, podložne su razvoju algi i gljivica te lakše gore.
„Problem“, ako to možemo tako reći, je da fasaderi više vole raditi sa stiroporom, jer vuna zahtjeva pedantnost, a i cijena, koja bi uz spomenute prednosti vune ipak trebala biti manje odlučujući faktor.
Ako gledamo činjenicu da se ugradnja toplinskog fasadnog sustava ETICS vrlo brzo isplaćuje putem umanjenih računa za grijanje i klimatiziranja objekta, logično bi bilo da ugrađujemo dugoročno kvalitetniji sustav.
Za sva dodatna pitanja, savjete, besplatnu tehničku podršku ili proračune, kontaktirajte nas putem linka: https://www.knaufinsulation.hr/pitajte-nas-0
ili na mail adresu: kakoizolirati@knaufinsulation.com.
Najbliže prodajno mjesto KNAUF INSULATION proizvoda za izolaciju možete pronaći OVDJE.
Rado ćemo Vam odgovoriti na pitanja, pomoći sa korisnim savjetima, pružiti tehničku podršku te napraviti besplatnu kalkulaciju potrebnog materijala za izgradnju.