Često se dešava da vlasnici kuća odluče da uoči zime ugrade termoizolaciju na fasadi, promjene prozore i spoljnu stolariju, a onda se sa prvim hladnim danima neprijatno iznenade kada se pojavi vlaga u sobama. Dva su najvažnija razloga za ovu pojavu: zaptivenost prozora spriječava ulazak vazduha, a ni zidovi „ne dišu”, pa se kondenzacija širi.
Ova neprijatna pojava se može izbjeći, uvjeravaju stručnjaci, ukoliko se kao termoizolacioni materijal koriste ploče od kamene mineralne vune.
U ČEMU SE RAZLIKUJU MATERIJALI KOJI SE KORISTE ZA TERMOIZOLACIJU?
Uvijek se nameće prvo poređenje u cijeni – „stiropor” spada u jeftinije materijale od kamene vune i „stirodura”. Ali tu se negdje i završavaju njegove prednosti.
Kamena vuna je negoriv materijal, dobar je toplotni izolator, kao i „stiropor”, ali mnogo bolje štiti od buke spolja nego tamo gdje je demit fasada rađena sa stiroporom. Ne mijenja karakteristike kroz vrijeme i izuzetno je postojan materijal po svakom osnovu.
Ipak, možda najveća prednost kamene vune u odnosu na materijale neorganskog porekla je parapropusnost – mogućnost da vodena para koja neminovno iz unutrašnjosti dođe do izolacionog materijala – izađe u spoljnu sredinu.
BEZBJEDNOST I ZAŠTITA OD POŽARA
Još jedna ogromna prednost kamene vuna je i njena negorivost – to je idealan materijal za zaštitu od požara jer ne gori i ne dozvoljava širenje požara prilikom njegove pojave.
Recimo, u posljednjih 7-8 godina urađena je energetska sanacija brojnih javnih objekata u našem regionu (klinički centri, bolnice, škole, vrtići, domovi zdravlja,) i za izolaciju spoljnih zidova korištena je isključivo kamena vuna.
Zašto?
Na svim ovim mjestima se u isto vrijeme nalazi veliki broj ljudi i/ili djece i stoga je kriterijum bezbjednosti (tačnije, zaštite od požara) dominantan prilikom zahtjeva da fasadni sistem bude negoriv. To je moguće jedino ako se za izolacioni materijal izabere kamena vuna, jer je nezapaljiva.
ŠTA JE USTVARI KAMENA VUNA?
Kamena vuna je otkrivena sasvim slučajno, na Havajskom arhipelagu za vreme erupcije vulkana, u XIX vijeku. Tada su se na prirodan način oblikovala vlakna izlivene lave, koja je lokalno stanovništvo koristilo za zaštitu od toplote. Dakle, već samim svojim nastankom, kamena vuna je prirodni materijal i objedinjuje snagu kamena sa karakteristikama toplotne izolacije koja je svojstvena vuni.
Sistem izolacije od kamene vune omogućava maksimalne uštede energije za grijanje i hlađenje, te dodatno poboljšava mikroklimu i čini boravak u zgradama prijatnijim.
Jasno je da u skorijoj budućnosti možemo očekivati trend povećanja cijene energenata, posebno kada se radi o električnoj energiji. Zato prije početka gradnje treba sve ‘staviti na papir’ sve prednosti izolacionog materijala koje imate na umu i izračunati: da li se više uštedi sa jeftinijim ili pak sa nešto skupljim izolacionim materijalima, koji su se pokazali značajno boljim u štednji energije na duže staze.
Jer, povećano prvobitno ulaganje u energetsku efikasnost je jedna od rijetkih investicija koja se u periodu od pet do sedam godina u potpunosti isplati i potom praktično doprinosi kućnom budžetu, kroz uštede u računima za grijanje i hlađenje.
Za sva dodatna pitanja o gradnji, renoviranju, adaptaciji potkrovlja, savjete i besplatnu tehničku podršku kontaktirajte nas putem mail adrese info@potkrovlje.ba ili direktno na našoj Facebook ili Instagram stranici.
Kontaktirajte KNAUF INSULATION stručnjake za besplatne savjete!
Za sva dodatna pitanja, savjete, besplatnu tehničku podršku ili proračune, kontaktirajte nas na mail adresu: kakoizolirati@knaufinsulation.com.
Rado ćemo Vam odgovoriti na pitanja, pomoći sa korisnim savjetima, pružiti tehničku podršku te napraviti besplatnu kalkulaciju potrebnog materijala za izgradnju.
Najbliže prodajno mjesto KNAUF INSULATION proizvoda za izolaciju možete pronaći OVDJE.