O NAMA | KONTAKT

Da li ste pripremili vaše potkrovlje za ljeto?

Kada pričamo o Energetskoj efikasnosti (EE), gotovo uvijek pričamo o grijanju, odnosno uštedi u računu za grijanje koji plaćamo u toku grijne sezone. I to bi bilo sasvim u redu kada ne bismo imali, za mnoge – omiljeno godišnje doba – LJETO.

Lijepo vrijeme, sunčanje i kupanje na rijeci, zabava do uveče a kada dođemo u naš stan u potkrovlju – vruće! Ima li rješenja a da to nije – klima uređaj cijeli dan pa i noć?

Dobra vijest je da ima! A dobra stvar je da ako o svemu gore rečenom razmišljamo na vrijeme – kada rješavamo toplotnu izolaciju potkrovlja, možemo dobiti zaštitu od hladnoće zimi ali i zaštitu od prekomerne toplote ljeti.

Bitno je reći i to da se, u Pravilniku o EE koji je trenutno na snazi, ne proračunava energija koja je potrebna za klimatizaciju, osvjetljenje, hlađenje i ostale tipove energije. Iz tog razloga mnogi se za rješenje termoizolacije potkrovlja isključivo oslanjaju na dostizanje gore pomenutog koeficijenta ne razmišljajući mnogo koji izolacioni materijal primjeniti.

Upravo na ovom mjestu možemo mnogo pogriješiti jer se ne ponašaju svi materijali isto kada je u pitanju zaštita od prekomjerne toplote ljeti dok u zimskom periodu te razlike ne dolaze do izražaja.

ŠTA JE RJEŠENJE KOJE ĆE ZADOVOLJITI I LJETNJI I ZIMSKI REŽIM?

Prije svega, to je kombinacija različitih materijala kao termoizolacije (staklena i kamena mineralna vuna) ali i odgovarajuće krovne folije koje čine čitav ovaj sklop energetski efikasnim.

Kako to izgleda kao sistem možete vidjeti na slici ispod:

Homeseal-LDS-objasnjenje-2018.jpg

Prvo što svakako upada u oči je debljina ugrađene izolacije – da bismo zadovoljili minimalne zahtjeve Pravilnika moramo ugraditi između 26 i 30 cm termoizolacije pa je za jedan klasični drveni krov potrebno ugraditi temoizolaciju između rogova ali i ispod nivoa rogova.

Ovdje dolazimo do tačke kada je bitno napraviti kvalitetan izbor ako želimo da u ovom momentu riješimo i ljetnji režim korištenja potkrovlja.

Šta su opcije?

Ako pričamo o upotrebi temoizolacionih materijala vlaknaste strukture koji su prirodan izbor za ovu poziciju možemo da upotrebimo:

  • staklenu mineralnu vunu
  • kamenu mineralnu vunu
  • kombinaciju staklene i kamene mineralne vune

Na slici možete vidjeti upravo posljednju ali pravu opciju.

Zašto je ova kombinacija optimalno rješenje, bar kada su proizvodi Knauf Insulation-a u pitanju:

  • Kamenu mineralnu vunu stavljamo između rogova jer zbog većih gustina u odnosu na staklenu vunu, osjetno bolje blokira prolazak toplote u potkrovlje (naravno u ljetnjem periodu) i čini da se potkrovlje zaštiti od prodora toplote u najtoplijem dijelu dana. Preporučen proizvod: NaturBoard FIT PLUS.
  • Staklena mineralna vuna ispod nivoa rogova – jasno je i sa slike da je boja staklene vune prirodne braon boje što je jedinstveno u svijetu staklenih vuna! A zašto je braon boje? Knauf Insulation staklena vuna je proizvedena sa ECOSE tehnologijom tako da u sebi nema teško isparljive sastojke kao što je formaldehid i vezivo je potpuno na prirodnoj bazi!. Upravo iz tog razloga je idealna za postavljanje u dijelu ka unutrašnjem prostoru tako da postaje svojevrsni filter unutrašnjeg vazduha u prostoriji. Kao potvrdu gore rečenog svi ECOSE proizvodi staklene vune nose GOLD Eurofins sertifikat koji potvrđuje izrečene stavove o kvalitetu. Preporučen proizvod:UNIFIT 035.
  • i naravno, obavezna primjena krovnih folija (paropropusne – vodonepropusne ispod krovnog pokrivača i prane brane sa donje, toplije strane izolacije). Preporučeni proizvodi: LDS 5 Silk, LDS 200, LDS 0.02, LDS Solifit
  • završna obrada sa unutrašnje strane –svakako je preporuka Knauf sistem suvomontažnog zida sa potrebnom podkonstrukcijom.

Tek ovako sklopljeno rješenje potkrovlja će omogućiti da pored odličnih rezultata u zimskom periodu dobijete i odličnu zaštitu od prekomjerne toplote ljeti. Neko će reći – tu je klima uređaj, kada sam ga već kupio neka i hladi, ako treba i cijelu noć!.

Može biti opcija ali očekivani rast cijene električne energije sigurno će značajno uvećati vaše račune a mnogi kažu da pretjerana upotreba klima uređaja i nije baš naročito dobra za naše zdravlje.

kamena-i-staklena-vuna-da-li-ste-pripremili-potkrovlje-2018.jpg

Svakako, sve mjere koje čine da trošimo manje energije ali da ne žrtvujemo komfor jesu prave mjere energetske efikasnosti u jednom objektu –  iako ne ulaze u proračun energetskog razreda objekta svakako ulaze u ljetnji budžet i potrebnu količinu novčanica za plaćanje računa za el. energiju.

Da se na trenutak vratimo na zakonsku regulativu i Pravilnik o energetskoj efikasnosti zgrada tamo možemo naći već poznata ograničenja – propisane maksimalne vrijednosti koeficijenta prolaza toplote Umax koji za kose ( i ravne) krovove iznosi Umax=0,15 W/m2K ( vidi tabelu ispod).

potkrovlje_tabela.png

Još jednom ćemo napomenuti da sve blagodeti koje smo pisali za ljetnji režim možemo da dobijemo praktično gratis ako dobro osmislimo rješenje izolacije kosog krova.

Nadamo se da smo vas zainteresovali da razmislite i o načinu izolacije kosog krova vašeg potkrovlja.

Javite nam ako ste primjenili gore navedene preporuke kada prođe ljetnja sezona i prenesite da li ste osjetili blagodeti udobnog spavanja i smanjenog računa za el.energiju za bar toliko da se u prijatnom ambijentu potkrovlja sa društvom počastite nekim omiljenim pićem kao osvježenjem.

Kontaktirajte KNAUF INSULATION stručnjake za besplatne savjete!

Za sva dodatna pitanja, savjete, besplatnu tehničku podršku ili proračune, kontaktirajte nas putem linka: https://www.knaufinsulation.hr/pitajte-nas-0 ili na mail adresu: kakoizolirati@knaufinsulation.com.

Najbliže prodajno mjesto KNAUF INSULATION proizvoda za izolaciju možete pronaći OVDJE.

Rado ćemo Vam odgovoriti na pitanja, pomoći sa korisnim savjetima, pružiti tehničku podršku te napraviti besplatnu kalkulaciju potrebnog materijala za izgradnju.

 

Izolacija

Izolacija fasade: Vodič za obnovu i novogradnju

Toplinska izolacija vanjskog zida najbitniji je element toplinske zaštite stambenih objekata. Toplinski gubici kroz vanjske zidove u prosjeku predstavljaju oko 40% svih toplinskih gubitaka,...

Inovativno izolacijsko rješenje – Knauf Insulation mineralna vuna s ECOSE® tehnologijom – izolacija kao...

Knauf Insulation tržištu nudi najveću inovaciju u proizvodnji izolacija – revolucionarnu ECOSE® tehnologiju! Kompletan asortiman staklene mineralne vune i dio asortimana kamene mineralne vune...

Zašto vuna NE MOŽE BEZ FOLIJE kod izolacije potkrovlja?

Ako želite zdrav i udoban život u svom potkrovlju, morate ga izolovati mineralnim vunama. Isto tako, trebalo bi da znamo da samo postavljanje mineralnih...

Izolacija fasade od kamene vune ili stiropora?

  Činjenica je da zbog nepoznavanja građevinske fizike nastaje 90% grešaka u gradnji, a Ekspandirani Polistiren (EPS), kod nas poznatiji kao stiropor u fasadu ugrađuju...

Vodič za izolaciju potkrovlja i kosih krovova

Izolirani krov je ušteđen novac! Preko nedovoljno izoliranog krova kuće gubi se do 30% topline iz unutrašnjosti zgrade prema van. Toplinska izolacija mjera je sanacije...

|VIDEO| Kako i zašto se postavlja parna brana?

Potkrovlja su životni prostori koji se sa posebnom pažnjom moraju izolovati. Postavka aktivne parne brane jedan je od ključnih elementa za spriječavanje pojave vlage...

Krovni prozori

Načini da učinite konverziju potkrovlja održivijom

Prenamjena tavana u potkrovlje za život je fantastičan način da povećate životni prostor u vašem domu bez prevelikih ulaganja. Međutim, ona također može biti...

Pretvaranje dječje u sobu za tinejdžere: Vodič za stilizovanu i funkcionalnu transformaciju

Kako djeca odrastaju u tinejdžere, njihove potrebe, ukusi i način života se razvijaju. Njihova spavaća soba treba da odražava ovu transformaciju, služeći ne samo...

KAKO ZADRŽATI SVJEŽINU U PROSTORU: SAVJETI ZA BORBU PROTIV VRUĆINE

Dok ljetne temperature rastu, održavanje ugodne klime u vašem domu može postati izazovan zadatak. Ipak, uz nekoliko jednostavnih načina, možete osigurati ugodan unutarnji prostor...

Zašto je ljeto savršeno vrijeme za projekte poboljšanja doma?

Kako dani postaju sve duži i sunce sija sve jače, u zraku je neosporna energija koja nas inspiriše da preuzmemo nove projekte i udahnemo...

Stari tavan od 19m2 renoviran u stan u potkrovlju

Potkrovni stanovi su izazov za svakog arhitektu - još ako je prostor ograničen, star i neupotrebljiv, onda ispred svakog arhitekte zaista stoji interesantan izazov...

Kontrolišite temperaturu i nivo svjetlosti u ljetnom periodu

Odaberite povoljnu VELUX Soft solarnu roletnu Kako ljetnja vrućina nastupa, održavanje udobnog životnog prostora u vašem tavanskom prostoru postaje najvažnije. Umjesto bilo kakvog trika za...