Vanjski zidovi mogu uzrokovati gubitak toplote od čak 40 posto. Upravo zbog toga fasada ne predstavlja samo estetski element arhitekture. Ona prije svega štedi energiju i omogućava održavanje povoljne mikroklime prostora koji zatvara.
Pod pojmom povoljne mikroklime ne podrazumijeva se samo temperatura unutrašnjeg prostora, već općenito ugodnost boravka u tim prostorima, što uključuje i temperaturu unutrašnjih površina zidova kao i optimalnu relativnu vlažnost unutrašnjeg zraka.
Šta je rješenje?
Knauf Insulation fasadne izolacijske ploče i lamele svojim svojstvima zadovoljavaju apsolutno sve zahtjeve za siguran i zdrav boravak u prostoru – štede energiju, paropropusne su i omogućavaju ‘disanje’ zidova, štite od vanjskih zvukova, ne gore, otporne su na starenje i dimenzijski stabilne.
Prema namjeni, lamele preporučujemo kod novogradnje, a ploče kod sanacija fasade starih građevina te kod novogradnje s povećanim zahtjevima za toplinskom izolacijom.
Sanacija stare fasade
Na dobro pripremljen zid (čista, suha i ravna podloga) potrebno je na dnu postaviti rubni profil. Visina rubnog profila mora biti minimalno 30,00 cm iznad razine tla (zona prskanja). Dio zida između tla i rubnog profila izolirati ekstrudiranim polistirenom (XPS-om) Knauf Insulation Polyfoam Ultragrip LJ.
Na izolacijske ploče Knauf Insulation FKD-N Thermal se zidarskom kašikom nanosi sloj ljepila i to po rubovima i tačkasto na nekoliko mjesta u sredini ploče. Pokrivenost ploče ljepilom mora biti min. 40% njene površine. Polaganje ploča izvodi se s pomakom pola ploče i vezom na ’češalj’ na uglovima objekta.
Nakon nekoliko dana, kad ljepilo preuzme svojstvo nosivosti, ploče se kroz liniju ljepila dodatno mehanički pričvršćavaju mehaničkim spojnicama (‘tiplima’) sa 6-8 kom/m2. Zatim se preko cijele površine fasade nanosi sloj ljepila u debljini cca. 3,00 mm u koji se utapa tekstilno-staklena alkalno otporna mrežica uz poštivanje dužine preklopa (cca. 10,00 cm). Nakon toga nanosi se još jedan sloj ljepila za izravnavanje, te se po završetku sušenja (10-15 dana, ovisno o vremenskim prilikama), prije samog nanošenja završnog sloja, površina impregnira u boji tog sloja.
Način nanošenja i debljina sloja ovise o granulaciji fasade. Važno je napomenuti da se prilikom odabira boje obrati pažnja na nijansu, pri čemu se preporučuje birati svjetlije nijanse. U slučaju odabira tamnijih nijansi, posavjetujte se s proizvođačem i njihovom tehničkom službom vezano za aplikacije kako biste izbjegli neželjene pojave.
Novogradnja
Na ravan zid je potrebno na dnu postaviti rubni profil. Visina rubnog profila mora biti minimalno 30,00 cm iznad razine tla (zona prskanja). Dio zida između tla i rubnog profila izolirati ekstrudiranim polistirenom (XPS-om) Knauf Insulation Polyfoam Ultragrip LJ.
Na izolacijske lamele Knauf Insulation FKL se posebnim gleterom nanosi sloj ljepila po cijeloj površini. Polaganje lamela izvodi se s pomakom pola lamele i vezom na ’češalj’ na uglovima objekta. Lamele nije potrebno dodatno mehanički pričvršćivati.
Zatim se preko cijele površine fasade nanosi sloj ljepila u debljini cca .3,00 mm u koji se utapa tekstilno-staklena alkalno otporna mrežica uz poštivanje dužine preklopa (cca. 10,00 cm). Nakon toga nanosi se još jedan sloj ljepila za izravnavanje, te se po završetku sušenja (10-15 dana, ovisno o vremenskim prilikama), prije samog nanošenja završnog sloja, površina impregnira u boji tog sloja.
Način nanošenja i debljina sloja ovise o granulaciji fasade. Važno je napomenuti da se prilikom odabira boje obrati pažnja na nijansu, pri čemu se preporučuje birati svjetlije nijanse. U slučaju odabira tamnijih nijansi, posavjetujte se s proizvođačem i njihovom tehničkom službom vezano za aplikacije kako biste izbjegli neželjene pojave.