Sunce je jedini neiscrpni izvor koji čovjeku stoji na raspolaganju. Energija koju Sunce neprestano zrači na površinu Zemlje tokom jednoga dana, mogla bi zadovoljiti čovjekove potrebe za energijom za oko 180 godina.
Govoreći u brojkama, dnevno na Zemlju stigne sa Sunca oko 960 biliona kW energije (960.000.000.000.000 kW), odnosno oko 1,36 kW/m2. Od te energije oko 30% gubi se kroz sloj atmosfere uslijed refleksije, difuznog rasipanja i apsorpcije tako da se na Zemljinu površinu dozračuje u prosjeku oko 1 kW/m2.
Korištenjem Sunčeve energije, koja je besplatna, moguće je uštedjeti i do 60% godišnje potrebne energije za pripremu sanitarne potrošne tople vode, što znači da ljeti konvencionalni način zagrijavanja tople vode gotovo i nije u upotrebi.
Sve glasniji ekološki trend također govori u prilog solarnoj energiji zbog očuvanja okoliša i smanjene emisije CO2.
Kako radi solarno grijanje
Solarno termičko grijanje radi u načelu kao tamno vrtno crijevo izloženo suncu. Površina crijeva apsorbira sunčevu svjetlost, tačnije toplinu sunčevog zračenja, kojom se voda u crijevu zagrijava. Načelo solarnog grijanja u četiri koraka:
- Kolektori apsorbiraju sunčevu svjetlost putem apsorbera. Poseban prijenosni fluid u cijevima kolektora se zagrijava.
- Pumpa tjera fluid u izmjenjivač topline solarnog spremnika tople vode.
- Toplinska energija se prenosi na vodu u spremnik za pripremu tople vode.
- Ukoliko sunčevo zračenje nije dovoljno za zagrijavanje vode, uključit će se dogrijavanje konvencionalnim sistemom grijanja do zadane temperature.
Solarni termički sistem opskrbljuje ovisno o izvedbi u prosjeku godišnje oko 60% potrebne energije za pripremu potrošne tople vode.
Korištenje solarne energije za potporu grijanju
Pored solarne pripreme potrošne tople vode, solarna energija se može koristiti i kao potpora sistemu grijanja, čime se ostvaruju značajne uštede. Čak i pri umjerenim vanjskim temperaturama, konvencionalni sistemi grijanja ostaju isključeni zahvaljujući solarnoj potpori sistemu grijanja.
Jezgra ovog rješenja je kombinirani spremnik tople vode, npr. međuspremnik kombiniran s jedinicom za pripremu potrošne tople vode. Ako ima dovoljno sunčevog zračenja, fluid u solarnom sistemu grijanja zagrijava vodu u jednom od spremnika putem donjeg izmjenjivača topline. U slučaju pada temperature, npr. nakon duže kupke ili tuširanja, uključit će se po potrebi konvencionalni grijač preko drugog kruga koji podržava dodatno zagrijavanje vode.