Često smo u nedoumici kako možemo pozitivno utjecati na održivi razvoj.
Shvatamo da ovi problemi nisu ograničeni na velike kompanije i da na jedan ili drugi način svi mi imamo svoj doprinos, ali nam se čini da nas ove teme ipak nadilaze.
Iako nam možda izgledaju beznačajno, naše pojedinačne akcije mogu značajno i pozitivno doprinijeti održivosti, a za to nam je dovoljna samo posvećenost i svijest o očuvanju okoline.
Zato ćemo ovaj tekst posvetiti temi o kojoj se priča manje nego što bi trebalo i ponudićemo vam 5 načina da, kroz male radnje, date svoj doprinos. Vjerujemo da će makar jedan biti primjenljiv na vaš životni prostor i stil.
1. Napunite dom biljkama
Tačno je da u vašem potkrovlju ne možete napraviti fabriku kiseonika, ali ako mislite da su biljke u vašem stanu tako mali doprinos stvaranju kiseonika, znajte da vaše malo i te kako mnogo znači. S biljkama ćete dobiti čistiji i svježiji vazduh, a dodatno i liep ukras enterijera. Još ako volite ukus svježih začina u hrani, iskoristite osvjetljene dijelove prostorije i smjestite tu vaše omiljeno začinsko bilje. Na taj način će i vaš stomak imati koristi od vašeg eko odgovornog ponašanja.
2.Promjenite i prilagodite osvjetljenje
Ako još uvijek ne koristite niskoenergetske sijalice, slkedeći put kada dođe vrijeme za zamjenu, izaberite LED, ili makar štedljive sijalice, koje troše manje energije, a pritom i duže traju. Ako nas pitate koliko duže, reći ćemo vam da obična sijalica od 60W ima prosječan radni vijek od 1500 sati, dok LED sijalica iste te snage može da traje do 25000 sati.
Kada je riječ o dnevnoj svjetlosti, svi mi koji živimo u potkrovlju znamo koliko je:
1) S jeseni i u zimskim danima – dragocena, dražesna i nezamjenljiva
2) U ljetnjem periodu – sveprisutna, prenaglašena i nametljiva
Što se ovog drugog tiče, znamo i zašto trošimo više energije. Klima uređaji mnogo više rade da bi optimizovali temperaturu na 25 preporučenih stepeni tokom ljeta, a sunčevi zraci nimalo ne sarađuju. Zato su vam kvalitetne roletne savršen saradnik. VELUX ima bogatu ponudu i unutrašnjih i spoljašnjih, a vi samo odaberite koje vam najviše odgovaraju.
3.Budite svjesni potrošnje vode
Možemo se složiti da smo svi makar jednom pustili vodu da teče dok peremo zube, kosu ili sudove. I to je u redu, jer nemamo uvijek snage da razmišljamo baš o svemu. No, kada shvatimo koliko je voda dragocjena-procjenjuje se da 738 miliona ljudi u ovom trenutku, dok čitate ovaj tekst, nema pristup vodi- i kada uvidimo da je ušteda upravo u malim cakama i trikovima, ovo ponašanje će nam vremenom i preći u naviku. Zato, razmišljajte o tome da vam voda nije potrebna dok nanosite šampon na kosu, dok se brijete ili dok perete zube – sve do ispiranja. Takođe, provjerite ispravnost slavina. Bitno je da budu u ispravnom stanju, jer samo kapanje može da dovede do bespotrebne potrošnje do čak 40 litara vode dnevno. A kada dođe vrijeme za promjenu sanitarnih elemenata, pogledajte u radnjama one koje su prilagođene štednji. Ima ih koje mogu uštedeti potrošnju vode čak i do 30%.
Koristite istu vodu više puta. Na primjer, voda u kojoj ste kuvali jaja može savršeno poslužiti za zalivanje cvijeća . Ne samo zato što je u pitanju čista voda, već i zbog toga što je obogaćena kalcijumom koje biljkama godi.
Ako imate vodokotlić sa rezervoarom podijeljenim na dva dijela, koristite dugmad savjesno, ako ne, napunite plastičnu flašu od 2 litra vodom, zatvorite je i ubacite u vodokotlić. Tako ćete potrošiti do 2 litra vode manje, svaki put kada koristite vodokotlić. I da, ne koristite WC šolju kao korpu za bacanje papira.
Koristite uređaje efikasno: uvijek uključujte mašinu za pranje veša i mašinu za sudove kada su pune. Ako ipak ne možete da sačekate da se mašina napuni, uključite je na brzi program ili kratki ciklus.
4.Umjesto plastike i hemije, koristite biorazgradiva sredstva i proizvode
Da li ste znali da sirće, soda bikarbona, sok od limuna u mnogim slučajevima mogu da zamjene “hemiju”, ako ne i da budu bolja sredstva za čišćenje? Verujte nam na riječ, pričamo iz iskustva i probajte da ih koristite onda kada je moguće. A kada idete u kupovinu, koristite torbe za višekratnu upotrebu i tako spriječite dovlačenje u kuću hiljade i hiljade plastičnih kesa u koje je spakovana vaša roba. Ove torbe se prave od obnovljivih materijala, a time se čuvaju resursi na planeti. Možete ih naći u različitim veličinama, i materijalima, a onima kojima je i stil bitan, možemo reći da ih ima koje su prilično moderne i šik.
5.Posvetite se izolaciji svog potkrovlja
Ovu stavku smo ostavili za kraj jer, srećom, ne pripada svakodnevnim kućnim aktivnostima. Naprotiv! Izolacija treba da bude jednokratni posao jer, ako je dobra, traje cijelog života. Uz dobru izolaciju ćete dugoročno uštedjeti na potrošnji energije, što je dobra vijest i za vaš džep i za vašu okolinu. Savjetujemo vam da termoizolaciju krova poverite Knauf Insulation i njihovom LDS sistemu izolacije, koji pored vrhunske toplotne zaštite (kombinacija kamene i staklene vune), omogućava i zaštitu od buke i utjecaja vjetra.
Ako postoji još neka mala tajna velikih majstora ekološke efikasnosti, podijelite je sa nama! Znate da se radujemo vašim komentarima.