Prilikom prenamjene tavana u stambeni prostor, nakon prvog koraka koji se odnosi na procjenu veličine prostora koji funkcionalno možemo iskoristiti, slijedi druga faza.
Druga faza zapravo je uvid u postojeće stanje:
- detaljna izmjera prostora i svih građevinskih elemenata
- provjera nosivosti konstrukcije i kvalitete drvene građe krovišta, obodnih zidova (*), izolacije, pokrova
- izviđanje mogućnosti pristupa u potkrovlje, može li se koristiti postojeće stubište ili treba izvesti novo
- provjera kvalitete postojećih instalacija i mogućnost priključka na instalacijske vertikale niže etaže u kući: vode i kanalizacije, elektroinstalacija – jake i slabe struje, plina, dimovodnih kanala za priključak bojlera.
Uz arhitekta, iznimno je važan GRAĐEVINAR – STATIČAR koji će provjeriti stanje drvene građe i kvalitetu zidova na koje krovište naliježe te dati smjernice za građevinsku stabilnost čitavog sustava s aspekta seizmičke zaštite.
U ovom trenutku preporuka je da se u planiranje uključi ARHITEKT koji će vam pomoći u oblikovanju prostora prema vašim željama – projektirajući svaki kvadrat misleći na funkcionalnost, zdravu unutarnju klimu i koristeći maksimum estetskog potencijala.
Uz arhitekta, GRAĐEVINAR – STATIČAR ustanovit će eventualna oštećenja drvene građe (trulež, crvotočina) i dotrajalost tesarske konstrukcije krovišta, provjeriti kvalitetu zidova na koje krovište naliježe i dati smjernice za građevinsku stabilnost čitavog sustava s aspekta seizmičke zaštite, procijeniti koji je dio drvene građe potrebno zamijeniti, a koji ojačati, te izračunati opterećenja s obzirom na novu organizaciju prostora i dodatne materijale koji će se ugraditi u krovište.
U planiranju prenamjene tavana u stambeni prostor svakako treba imati na umu da je u nadležnom uredu za graditeljstvo potrebno ishoditi dozvolu za promjenu namjene i uporabu građevine, odnosno njezine samostalne uporabne cjeline.
http://www.uredjenjepotkrovlja.hr