Da pokaže kako se energetski efikasna arhitektura i visok nivo živosti mogu kombinirati u modernizaciju stare kuće, VELUX Grupa je klasnični model iz 1950-ih pretvorila u karbon-neutralnu kuću budućnosti.
Profil kuće
Takozvana “kuća doseljenika”, izrađena 1950-te godine u Hamburškoj četvrti Wilhelmsburg, transformisana je u modernu kuću za zadovoljnog doeseljenika.
Kuća koja je izgledala poput zatvorene kutije, reorganizirana je u niz otvoreni, prostranih soba ispunjenih dnevnim svjetlom. Novim modularnim proširenjem, sa pogledom na veliki prekrasni vrt, napravio se prostor za kuhinju, dnevnu sobu i blagovaonicu. Novi otvori na krovu produžetka, naziva “lampa sa dnevnim svjetlom”, proširili su unutrašnjost i doveli obilje dnevnog svjetla. Pet metara dugačka staklena bašta predstavlja poveznicu između starog i novog.
LichtActive kuća sadrži glavnu spavaću sobu, dvije dječije sobe i dvije kupaonice. Nova fasada i krovni prozori – ugrađeni u svim prostorijama i pozicionirani tako da se osigura najbolja distribucja dnevnog svjetla i odlična prirodna ventilacija – dramatično su povećali ukupnu površinu prozora sa 18 m² do 60 m².
Dizajn energetski efikasnog koncepta, koji se oslanja na solarnu energiju, različite fasadne i krovne prozore, i prirodan sistem ventilacije, okrenuo je tradicionalne domove u karbon neutralne koji odaju počast prošlosti dok grlu budućnost.
Ključni elementi dizajna i dostignuća
- Modularna modernizacija
Dizajn nove LichActiveHaus zadržao je osnovnu strukturu postojeće zgrade, prilikom dodavanja modularnog proširenja i primjenu novih materijala i energetski efikasne tehnologije.
- Dovoljno dnevnog svjetla
Dnevna svjetlost igra glavnu ulogu u arhitektonskom konceptu LichtActiveHouse, jer je dnevna svjetlost od vitalnog značaja za naš biološki ritam i ima pozitivan uticaj na naše blagostanje i performanse. Optimizirano, kontrolisano korišćenje dnevnog svjetla smanjuje potrebu za vještačkom svjetlošću i pruža korisne solarne dobitke u zimskom periodu, značajno smanjujući potrošnju energije.
LichtActive Haus tim je radio sa dizajnerom za rasvjetu i profesorom Peter Andres, koristeći široku analizu dnevne svjetlosti u ranoj fazi projektovanja i njihovu integraciju u dinamičan proces izgradnje. Kao rezultat toga, kuhinja u LichActive kući, blagovaonica i spavaća soba imaju odličan prosjek faktora dnevne svjetlosti od 5% ili više, dok je faktor dnevne svjetlosti u dnevnoj sobi više od 10%, što znači da vještačko svjetlo nije potrebno tokom dana.
Velike količine dnevnog svjetla i velikodušan pogled, omogućavaju porodici da u potpunosti doživi dnevni ritam i sezonske promjene u svojoj okolini. S druge strane, tende će im omogućiti da kontrolišu ulazak dnevne svjetlosti, spriječe odsjaj i pregrijavanje – i stvoriti fleksibilno, ugodno okruženje.
- Automatizirana, prirodna ventilacija
Uprkos nedostatku sistema za povratak energije ili centralnog klima uređaja, koji su često preskupi za implementaciju u starije objekte, LichtActive kuća je u stanju da bude ugljen neutralna. Ovdje, automatizovani krovni prozori napravili su izuzetan doprinos prirodnoj ventilaciji.
Zajedno sa roletnama i proizvodima za zaštitu od sunca, koncept prirodne ventilacije radi kao klima uređaj. Tokom toplijeg perioda, vanjske roletne na južnoj strani ostaju zatvorene u podne. Na zapadnoj strani, vanjske tende automatski idu dole u popodnevnim satima. Kako dan odmiče i postaje hladnije, roletne i tende se podižu a prozori se otvaraju kako bi se upustio svježi večernji zrak da rashladi životni prostor.
Tokom hladnijih mjeseci, vanjske roletne ostaju podignute tokom dana, kako bi se omogućilo zagrijavanje kuće solarnom energijom, a zatvaraju se u sumrak kako bi se ta toplota zadržala u unutrašnjosti. Automatski kontrolisani prozori eliminišu potrebu za ventilacijskom osovinom. U zavisnosti od temperature u kući, nivoa vlage i CO2, sistem na solarni pogon automatski otvara i zatvara prozore kako bi se osigurala udobna, zdrava unutrašnja klima u svakom momentu.
- Solarna energija
Prateći princip Aktivne kuće, lichtActive kuća pokriva cijelu svoju potrebu za energijom, uključujući električnu energiju u domaćinstvu, korištenjem obnovljivih izvora energije, bez gubitka dnevne svjetlosti i svježeg vazduha. Ovo je poseban izazov kod renoviranja starijih objekata jer često imaju veću potrebu za energijom.
Vazduh-voda-toplota pumpa i 22,5m2 solarnih kolektora rade zajedno za opskrbu kuće toplotom i toplom vodom. Ova vrlo učinkovita tehnologija smanjuje emisiju gasova staklene bašte smanjujući potrebu za konvencionalnom energijom.
- Prikupljanje kišnice
Paralelno sa inventarom za uštedu vode u cijeloj kući, LichtActive je opremljena sa kolektorom vode koji skuplja kišnicu za pranje rublja, WC-a i navodnjavanje vrta.
- Faktor dnevne svjetlosti
Kada je faktor dnevne svjetlosti ispod 2%, sobe uglavnom izgledaju dosadno i velika je upotreba električne rasvjete, dok će unutrašnjost sa faktorom dnevne svjetlosti iznad 5% izgledati mnog svjetlije i veselije. Simulacije su napravljene uz pomoć VELUX vizualizera za dnevnu svjetlost, softverskog alata posvećenom dizajnu i analizi dnevnog svjetla..