Kažu da je kamena vuna nastala sasvim slučajno, u 19. vijeku na Havajima! Naime, vulkansku lavu je rashladio i raspršio jak vjetar, stvarajući paperjasta vlakna koja je lokalno stanovništvo kasnije koristilo za pokrivanje svojih koliba, štiteći se tako od vrućine.
Metod proizvodnje kamene mineralne vune prvi put je patentiran u Americi 1870. god. i do danas se zasniva na sličnim principima: sirovine mineralnog porijekla se tope na visokim temperaturama, od njih se dobija ’lava’, tj. rastop koji se raspršuje u vlakna od kojih se kasnije prave ploče kamene vune – jedinstveni materijal koji u isto vrijeme obezbjeđuje toplotnu i zvučnu izolaciju, kao i za zaštitu od požara
ŠTA JE UOPŠTE KAMENA VUNA I ČEMU SLUŽI?
Izolacioni materijal namijenjen za toplotnu, zvučnu i zaštitu od požara u građevinarstvu i industriji.
Trendovi u građevinarstvu, ali i zakonske regulative zahtjevaju visok nivo energetske efikasnosti novih zgrada, kao i zgrada koje se renovinaraju. Istovremeno, savremeno građevinarstvo zahtjeva kvalitetne, multifunkcionalne materijale, po mogućstvu prirodnog porijekla.
Kamena vuna ispunjava sve navedene zahtjeve, i nametnula se kao prvi izbor arhitekata, investitora, izvođača i vlasnika kuća.
Danas kamena vuna, iako ‘star’ materijal, važi za prestižno i premijum rješenje, jer pruža kombinaciju karakteristika kao nijedan drugi proizvod: obezbjeđuje zaštitu od hladnoće zimi i vrućine ljeti, zaštitu od buke i požara, paropropusna je, otporna na hemikalije i mikroorganizme, dugotrajna, dimenziono stabilna, ne pospješuje razvoj bakterija i buđi i reciklira se.
Potražnja za ovim proizvodom iz godine u godinu raste, kako raste i svijest i potreba za racionalnom potrošnjom energije.
SIROVINE
Zašto se za kamenu vunu kaže da je mineralna? Zato što je osnovna sirovina za njenu proizvodnju mineral – kamen vulkanskog porijekla (dijabaz i dolomit, u manjoj mjeri i bazalt).
PROCES PROIZVODNJE
1. Kamen se, uz dodatak reciklata u vidu briketa i pomoćnih energenata – koksa, gasa i struje, po određenoj recepturi dozira i ubacuje u kupolnu peć u kojoj se sve topi temperaturi od 1300°C.
2. Masa dobijena procesom topljenja u kupolnoj peći se kontrolisano dovodi na točkove centrifuge gdje se vrši raspredanje mase u vlakna. Točkovi centrifuge razbijaju masu u kapljice; kroz točkove se uduvava vazduh koji nastale kapljice razvlači u vlakna.
U isto vrijeme se dodaje i vezivo, jer sama vlakna moraju na neki način da se povežu. Kroz maglu veziva se vlakna duvaju u sabirnu komoru i tako nastaje tzv. primarni filc kamene vune.
3. Primarni filc zatim stiže do takozvanog klatna, tj. sistema za slaganje vune, koji je zapravo preduslov da kamena vuna ima odlične termoizolacione karakteristike, jer obezbjeđuje ravnomernu distribuciju vlakana i visok stepen njihove isprepletanosti (tako se stvara više mjesta za ‘zadržavanje vazduha’ u kamenoj vuni, što je jedan od primarnih uslova za funkcionisanje izolacionog materijala – jer, kao što znamo, vazduh je najbolji izolator).
4. Tako složen i mehanički obrađen filc ulazi u komoru gde se vrši proces sazrijevanja tj. učvršćivanja veziva, čime se formiraju finalne tehničke karakteristike proizvoda. Proces se vrši na 270°C.
5. Nakon izlaska iz komore slijedi još sječenje na tražene dimnzije, slaganje i pakovanje finalnih proizvoda.
KAKO RAZLIKOVATI PROIZVODE KAMENE VUNE?
Na prvi pogled, sve ploče kamene vune su iste, pa kako onda znati gdje se koja koristi?
Iako dimenziono identične, svaki proizvod od kamene mineralne vune ima svoje tehničke karakteristike, posebno kreirane da odgovaraju primeni u određenim dijelovima konstrukcije. Tako će, na primjer, proizvod namijenjen kosom krovu biti neupotrebljiv na fasadi, a proizvod koji se koristi u ventilisanim fasadama neće vršiti svoju funkciju u ravnom krovu.
Proizvodi različitih tehničkih karakteristika se dobijaju različitim recepturama i finim podešavanjima u toku procesa proizvodnje, kako bi se dobile različite gustine i debljine proizvoda. Namena proizvoda kao i njegove osnovne karakteristike (koeficijent toplotne provodljivosti, dimenzije) jasno su navedene na etiketi svakog našeg proizvoda.
Uostalom, ono što korisnik treba da zna je – gdje želi da ugradi izolaciju. Jer za svako mjesto na zgradi, mi imamo pogodan proizvod!
NAŠ DOPRINOS RAZVOJU INDUSTRIJE IZOLACIONIH MATERIJALA
Prije tačno 10 godina dogodila se revolucija u industriji izolacionih materijala – Knauf Insulation je patentirao Ecose Technology, jedinstveno bio-vezivo na bazi brzo obnovljivih materija iz prirode, umjesto na bazi naftnih derivata. Ova tehnologija je prvo primjenjena u staklenoj mineralnoj vuni u svim našim fabrikama u svijetu. U kamenoj mineralnoj vuni primjena je počela 2006. godine.
I priroda je rekla svoje – sa naših proizvodnih linija je potekla vuna braon boje! Nastali su proizvodi u koje ne dodajemo formaldehid, boje ni akrile, koji manje praše i lakše se sjeku.
Za ovu tehnologiju, Knauf Insulation mineralne vune su, između ostalih priznanja, dobile i Eurofins Gold Sertifikat za kvalitet unutrašnjeg vazduha u prostorijama u kojima su ugrađene. Eurofins je vodeća međunarodna grupacija laboratorija koja proučava i ispituje industrijske proizvode, a zlatno odličje je najviše što neki proizvod može dobiti u svojoj kategoriji.
KAKO PROCES PROIZVODNJE KAMENE VUNE UTIČE NA ŽIVOTNU SREDINU
Sa najsavremenijim sistemom prečišćavanja dimnih gasova – prašina i ugljen monoksid su u potpunosti eliminisani, a veliki dio energije se vraća nazad u proces proizvodnje.
Tehnička voda iz proizvodnje koristi se za zagrijevanje proizvodne hale i administrativnih prostorija.
Na ovaj način, proizvodnja kamene vune i sami proizvodi su održivi, kao i objekti u kojima su ugrađeni.
Za sva dodatna pitanja, savjete, besplatnu tehničku podršku ili proračune, kontaktirajte nas putem linka: https://www.knaufinsulation.hr/pitajte-nas-0
ili na mail adresu: kakoizolirati@knaufinsulation.com.
Rado ćemo Vam odgovoriti na pitanja, pomoći sa korisnim savjetima, pružiti tehničku podršku te napraviti besplatnu kalkulaciju potrebnog materijala za izgradnju.