Zdrav san je neizmjerno važan. Umor, napetost mišića, leđa i glavobolje, a kod starijih ljudi čak i kardiovaskularne bolesti samo su neki od simptoma koji se mogu pojaviti kada loše spavate. Ali kako stvoriti najbolje moguće uvjete koji će vam pomoći da zaspite i poboljšate kvalitetu sna? Imenujemo šest glavnih čimbenika i dajemo korisne savjete za dobar noćni san.
Faktor 1: Najbolja temperatura za spavanje
Kako na visokoj, tako i na preniskoj temperaturi, loše se spava. Optimalna temperatura u sobi treba da bude 18 Stepeni.
Ako imate klima uređaj u spavaćoj sobi, ne biste trebali da sobu rashlađujete previše. Iako je možda primamljivo – to također ne pogoduje zdravom snu.
Faktor 2: Svjetlost vs. tama
Za zdrav stan, soba mora biti potpuno zamračena. Izvori svjetlosti, uključujući tehničke uređaje, prije spavanja trebaju biti smanjeni ili isključeni. Sunčeva svjetlost u mozgu proizvodi serotonin, takozvani hormon sreće. Između ostalog, serotonin izaziva veći nagon i poboljšava raspoloženje, ali inhibira otpuštanje melatonina, hormona sna koji potiče san. A kad je mrak, povećava se proizvodnja melatonina. Stoga u spavaćoj sobi treba biti što tamnije. U tom kontekstu, također biste trebali obratiti pažnju i izbjegavati umjetne izvore svjetlosti u spavaćoj sobi. Međutim, umjetna rasvjeta ne znači samo svjetiljke, već i druge elektroničke uređaje poput televizora – koji kad se uključe, otežavaju i san, a smanjuju i kvalitetu sna.
Faktor 3: Spriječiti zujanje insekata
Ose, muhe i, naravno, komarci, posebno u ljetnim mjesecima, oduzimaju vam san – i mogu biti odgovorni za bolna iznenađenja u obliku svrbežnih ugriza noću ili sljedećeg jutra. Zdrav san ovdje dobiva dodatno značenje. Sredstvo protiv inesekata je nužno, ali je najbolje rješenje ugraditi komarnike na prozore.
Faktor 4: Atmosfera u kojoj se osjećate dobro
Provodimo oko trećine vremena dana u našim spavaćim sobama. Soba, dakle, nije samo “funkcionalna”, trebali bismo se osjećati potpuno ugodno – opuštena atmosfera na kraju pridonosi zdravom snu. Dobar krevet, udoban madrac i lepršavi jastuk nisu jedini uvjeti. Isto tako treba obratiti pažnju na ostali namještaj u sobi, kako na boje, tako i na dizajn. U spavaćim sobama nikada ne bi trebao prevladavati haos! Kako izvještava Daily Mail, znanstvenici sa sveučilišta St. Lawrence u New Yorku otkrili su da je miran san uglavnom u urednim sobama.
Faktor 5: Koncentracija CO2 u zraku
Dobar zrak znači zdrav san: Kvaliteta zraka u spavaćoj sobi je još jedan važan faktor – a to prije svega ovisi o koncentraciji CO 2 u sobnom zraku. Da bi se naše tijelo tijekom noći moglo adekvatno regenerirati, potrebno je dovoljno kisika, jer tijekom svakog spavanja oslobađamo CO 2 tijekom daha. Na primjer, ako vas boli glava nakon ustajanja, to može biti znak povećane razine zagađenja u spavaćoj sobi. Uz sadržaj CO 2, lošem snu mogu pridonijeti i hlapljivi organski spojevi i plijesan.
Koncentracija CO2 u spavaćoj sobi ne smije biti previsoka, stoga preporučujemo redovno prozračivanje, minimum dva puta dnevno, ujutru i uveče.
Faktor 6: Noćni šumovi
Buka, primjerice sa ceste, isto tako spriječava miran san. Rješenje: Zvučno izolirani prozori.
Sa zvučno izoliranim prozorima s posebnim staklima, buka izvana može se znatno smanjiti. Pomicanje namještaja također može pomoći u prigušivanju buke. Na primjer, možete staviti veliki namještaj na zid, iz kojeg dolazi buka – od susjeda ili rodbine. Ili možete pomjeriti krevet da bude što dalje od izvora buke. Daljnja rješenja: naknadno opremljeni paneli za zaštitu od buke za izolaciju zidova i poda. Međutim, kod partneru koji hrče često pomažu samo čepovi za uši ili privremeni bijeg iz spavaće sobe.