Podloga igra veoma značajnu ulogu kada je u pitanju uspješna realizacija sistema kontaktne fasade sa kamenom vunom, ali njoj se, nažalost, u dosta slučajeva ne posvećuje dovoljna pažnja. Možda vam se sve ove radnje koje ćemo navesti čine suvišnim, ali su više nego bitne za dugotrajnost i kvalitet fasade.
Insistirajte kod vašeg majstora da ih sprovede prije početka radova, što će vam, između ostalog, biti odličan test da li ste izabrali pravog majstora 😊
Razlikujemo slijedeće vrste podloga:
1. Nove neomalterisane podloge od:
- opekarskih proizvoda (pune i šuplje cigle)
- betona
- punih ili šupljih blokova
- porobetona
- proizvoda podloge na bazi drveta
2. Postojeći objekti i/ili postojeće omalterisane podloge
Ako želimo postaviti izolaciju na već postojeći omalterisani objekat, ili objekat koji ima fasadu, od krucijalne je važnosti provjera podloge.
Zavisno od same situacije na objektu, koristimo neku od slijedećih metoda provjere:
- Vizuelna metoda
Služi za procjenu vrste, osobine i sastava podloge, a posebno njene vlažnosti ili napuknuća.
Podloga ne smije imati krte, nevezane dijelove niti naprsline. Ukoliko one ipak postoje – moraju se odstraniti i sanirati malterisanjem prije početka radova na izradi termofasade.
Također, podloga mora biti potpuno suha – zato se preporučuje izrada termofasade u jesenjem periodu, jer se smatra da tokom ljetnjih mjeseci eventualna vlažnost iz zidova nestane.
- Test kuckanjem
Na više mjesta na fasadi čvrstim predmetom kuckati (drškom šarafcigera ili špahtle), kako bi se ispitala čvrstina podloge.
Ukoliko fasada “zvoni”, potrebno je te dijelove odstraniti jer više ne prijanjaju za podlogu.
- Test brisanja dlanom
Rukom ili crnom krpom se ispituju naslage prašine.
- Test grebanjem
Čvrstim, špicastim alatom se ispituje čvrstoća i nosivost podloge, ne smije biti slabo vezanih dijelova i prljavština.
- Proba kvašenja
Podloga se premaže mokrom molerskom četkom radi ispitivanja sposobnosti upijanja; kod pojačanog upijanja preporučuje se upotreba odgovarajućeg akrilnog premaza, kao osnovne podloge; isti premaz služi i za saniranje viška prašine.
- Provjera ravnosti zida
Mjernom letvom (ravnjačom) se vrši kontrola da li zid odstupa od vertikalne ravni; u praksi se toleriše odstupanje od ±1cm na 3m dužine zida.
Svako veće odstupanje se mora regulisati klasičnim malterisanjem, a ne dodavanjem veće debljine ljepila prilikom lijepljenja ploča kamene vune.
Ukoliko pripreme za postavku termoizolacije nisu adekvatno urađene onda bez obzira koliko bio kvalitetan materijal kojim ćete izolovati vaš objekat, nedostatci mogu biti primjetni, efekat termoizolacije smanjen, a popravke skupe.
Nadamo se da će vam naši savjeti pomoći, kako majstorima koji se usavršavaju u ovom domenu, tako i investitorima da znaju s čim se susreću.
Za sva dodatna pitanja o gradnji, renoviranju, adaptaciji potkrovlja, savjete i besplatnu tehničku podršku kontaktirajte nas putem mail adrese info@potkrovlje.ba ili direktno na našoj Facebook ili Instagram stranici.
Kontaktirajte KNAUF INSULATION stručnjake za besplatne savjete!
Za sva dodatna pitanja, savjete, besplatnu tehničku podršku ili proračune, kontaktirajte nas na mail adresu: kakoizolirati@knaufinsulation.com.
Rado ćemo Vam odgovoriti na pitanja, pomoći sa korisnim savjetima, pružiti tehničku podršku te napraviti besplatnu kalkulaciju potrebnog materijala za izgradnju.
Najbliže prodajno mjesto KNAUF INSULATION proizvoda za izolaciju možete pronaći OVDJE.