Kako ćemo se grijati slijedeće zime – pitanje je koje ovih dana brine Evropu. Zavisnost od uvoza (uglavnom fosilnih) energenata je realan problem i postavlja se pitanje – da li pojedinac uopšte može nešto da uradi u ovom slučaju?
Srećom – može! Počnimo od izolacije. Dom izolovan mineralnim vunama ima neuporedivo manju potrebu za energijom nego onaj bez izolacije. Manje energije – manji računi – veća ušteda – manje štetnih emisija gasova u zraku. A ovo je tek početak prednosti koje vam kamena i staklena vuna donose!
U nastavku vam donosimo 7 razloga ZA kamenu i staklenu vunu Knauf Insulation u vašem domu:
- Bolja kvaliteta zraka
I kamena i staklena vuna su mineralne vune, jer su sirovine od kojih se dobijaju (kamen vulkanskog porijekla, pijesak i stakleni krš), zapravo minerali. Knauf Insulation mineralne vune za unutrašnju izolaciju su proizvedene u jedinstvenoj i patentiranoj ECOSE tehnologiji, baziranoj na biorazgradivim materijama i bez dodatog formaldehida. Šta to znači za vas? Ova tehnologija je Knauf Insulation-u donela brojna priznanja širom svijeta, ali smo najponosniji na Eurofins Gold sertifikat – dokaz da prostor u koji su ugrađene naše mineralne vune ima visok kvalitet unutrašnjeg zraka!
U prevodu – mineralne vune sa Ecose tehnologijom ne emituju štetne emisije u prostor (kao što to nažalost rade gotovo sve stvari koje nas okružuju – namještaj i tepisi prije svega – onaj karakteristični ’miris novih stvari’ – je zapravo formaldehid, ne baš prijateljsko isparenje).
Zato, sa smeđim mineralnim vunama u vašem krovu i pregradnim zidovima (a jedino su vune sa ECOSE tehnologijom smeđe, jer nemaju dodate vještačke boje) ste potpuno mirni kada je kvalitet zraka u unutrašnjosti u pitanju.
- Komfor i zdravlje – jer vaša kuća slobodno diše
Iskoristit ćemo mnogo puta pominjanu asocijaciju – kako se osjećate kada na sebi imate stvar od pamuka, lana ili vune, a kako kada ste u sintetičkoj majici ili kabanici? E, baš isto važi i za vašu kuću – pored osnovne funkcije, da nam ne bude ni prehladno ni prevruće, i odjeća i izolacija moraju da dišu, tj. da nam omogućavaju disanje.
Zašto je to važno za kuću?
Da li znate da čovjek u toku dana proizvede 400ml vodene pare – samo disanjem? Pa to pomnožite sa brojem članova porodice. A gdje su kuhanje, tuširanje, sušenje veša? I sva ta voda mora negdje da izađe, zar ne? Jer ako ne izađe, ulazimo u začarani krug: kondenzacija, vlaga, buđ i gljivice, fleke, kašalj, alergije, astma i bronhitis…
I kamena i staklena vuna su vlaknasti, paropropusni materijali – omogućavaju da vodena para nesmetano, i bez rizika od kondenzacije, izađe iz unutrašnjeg prostora. Ovo važi i za vunu u krovu i za vunu na fasadi.
I još nešto – izolovana kuća donosi neuporedivo veći komfor od neizolovane – nema potrebe za dogrijavanjem u prelaznim godišnjim dobima, nema hladnih hodnika i kupatila – temperatura je optimalna, a kvalitet života samim tim povećan!
- Trajno rješenje
Da li znate da se u ljetnim mjesecima u krovu može razviti temperatura do 80°C (kod limenih krovova i preko 100°C), a na fasadi i preko 60°C?
Kamena i staklena mineralna vuna su postojani materijali, čiji se oblik i dimenzije ne mijenjaju pod uticajem visokih temperatura niti kroz vrijeme. Svaki neadekvatan izolacioni materijal će na gore pomenutim temperaturama početi da se topi! Ako u svom krovu ili na svojoj fasadi imate izolaciju koja nije mineralna vuna – provjerite nakon jednog vrelog ljeta da li i dalje postoji 🙂
Dodatno: mineralne vune su otporne na hemikalije i mikroorganizme. Iznad svega, dugovječne su! Trajat će vam koliko vam traje i objekat, a nakon toga se mogu reciklirati. Šta više poželeti od jednog građevinskog materijala?
- Toplotna stabilnost ljeti
Kada govorimo o toplotnoj izolaciji, uvijek prvo pomislimo na zimu i izolaciju od hladnoće. Međutim, svi dobro znamo koliko ljeta mogu biti vrela u našim krajevima, posebno ako živite u nekom neizolovanom potkrovlju!
E, tu na scenu stupa kamena mineralna vuna: zbog svoje veće gustine, kamena vuna se teže zagrijava, duže čuva toplotu i dosta kasnije je otpušta u unutrašnji prostor od drugih termoizolacionih materijala, sprječavajući pregrijavanje životnog prostora i održavajući prijatnu temperaturu. Zato s razlogom kamenu vunu preporučujemo na kontaktnoj fasadi i između rogova krova.
Ako se pitate: “A šta je sa staklenom mineralnom vunom?” – ona se ponaša slično kao i kamena, s tim da ima manju gustinu i čvrstinu, pa se ne može koristiti za fasadu, ali zato može ispod rogova u krovu, zatim u pregradnim zidovima, kao i u spoljašnjim zidovima sa unutrašnje strane (što je opcija ako nemate mogućnost izolacije sa spoljašnje strane – recimo, živite na 12. spratu).
- Fleksibilnost
Kamena i staklena vuna su fleksibilni materijali. Ovo je posebno važno prilikom postavljanja u krovu ili na fasadi – za razliku od rigidnih materijala, vune dobro prijanjaju, uklapaju se, popunjavaju zazore, neravnine i rupe (a znamo koliko grubi radovi mogu biti neprecizni, rasponi između rogova neravnomjerni a ravnost zidova upitna) – jer svaki neizolovani dio, makar bio širok samo 1cm – predstavlja “hladni most” – mjesto gdje “curi” energija i ka spolja i ka unutra.
Zato se recimo za postavljanje u krovu kamena vuna obično siječe za 1-2cm šire od širine rogova – da bi se, kada se ubaci u prostor između rogova, raširila i lijepo ’legla’ u taj prostor, cijelog ga ispunivši.
Ovo je gotovo nemoguće sprovesti sa drugim vrstama izolacionih materijala, koji su rigidni i kruti – i kada ih jednom isječete, to vam je to – ne prilagođavaju se prostoru i ostavljaju brojne zazore i šupljine, plus nisu samostojeći, tj. ispadaju iz rogova za vrijeme montaže.
- Bezbjednost
Kamena i staklena vuna su negorivi materijali. Šta to praktično znači: temperatura vatre, tj. požara, je oko 600°C; kamena vuna se topi na preko 1000°C, a staklena na preko 700°C – dakle, ni jedna ni druga vuna se neće zapaliti (a kamoli nestati) u slučaju požara, a samim tim će spriječiti širenje vatre.
Činjenica je da se o požarima misli i priča tek poslije nekih tragedija, dok se preventivom rijetko bavimo. Ali, evo još činjenica:
- 90% svog vremena provodimo u zgradama;
- 90% požara se događa u zgradama;
- samo 3 minuta je dovoljno da požar zahvati cijelu sobu!
- veliki dio požara se proširi na cijeli objekat preko krovne konstrukcije (posebno u gradskim jezgrima gdje su objekti često prislonjeni jedan uz drugi);
- >50% ljudi u požarima strada zapravo od gušenja toksičnim dimom, a ne od same vatre
U vezi sa ovim posljednjim – kamena i staklena mineralna vuna se ne tope, niti emituju toksični dim u slučaju požara.
Sve gore navedeno nam daje dovoljno argumenata da dobro razmislimo prilikom gradnje i renoviranja – da li ćemo koristiti zapaljive ili nezapaljive materijale, kako na fasadama, tako i u krovnim konstrukcijama.
- Zvučna zaštita
Ako se o požarima još ponešto i govori, o buci kao ozbiljnom zagađivaču i problemu u urbanim sredinama – gotovo ništa.
Buka je problem koji muči sve, a njime se rijetko ko bavi. Ukoliko gradite ili renovirate svoj životni prostor, ovaj aspekt ne bi trebalo da zanemarite.
Kamena i staklena mineralna vuna su materijali vlaknaste strukture, što ih čini izvanrednim apsorberima buke, jer zvuk ’zarobljavaju’ između svojih vlakana i time pružaju zvučnu zaštitu u bučnim sredinama.
Sa mineralnim vunama u vašem domu, ni spoljna ni unutrašnja buka vam više neće biti problem.
I DA – IZOLACIJA SE UGLAVNOM RADI JEDNOM U ŽIVOTU.
ZATO JE RADITE KAKO TREBA!
POGLEDAJTE VIDEO!
Kontaktirajte KNAUF INSULATION stručnjake za besplatne savjete!
Za sva dodatna pitanja, savjete, besplatnu tehničku podršku ili proračune, kontaktirajte nas putem linka: https://www.knaufinsulation.hr/pitajte-nas-0 ili na mail adresu: kakoizolirati@knaufinsulation.com.
Najbliže prodajno mjesto KNAUF INSULATION proizvoda za izolaciju možete pronaći OVDJE.
Rado ćemo Vam odgovoriti na pitanja, pomoći sa korisnim savjetima, pružiti tehničku podršku te napraviti besplatnu kalkulaciju potrebnog materijala za izgradnju.