Problem energetske obnove višestambenih zgrada postao je aktualan s praćenjem potrošnje energije u pojedinom stanu gdje se vlasnici stanova sve češće suočavaju s pitanjem kako smanjiti potrošnju energije te s dostupnošću subvencija za energetsku učinkovitost. Uz zamjenu prozora koja je u nekim slučajevima već bila izvedena, potrebna je i izolacija fasade i krova. To je prvi zahvat kojeg moraju slijediti i ostale mjere za racionalno korištenje energije.
Ključna uloga upravitelja zgrada i stanara Upravitelji višestambenih zgrada kao pravni subjekti, uz suradnju s predstavnicima stanara i vlasnicima, pristupaju sanacijskim mjerama i obnovi zgrade koje se moraju brižno planirati i dobro promisliti. Redovito održavanje koje obično osim hitnih popravaka nema drugih efekata, ponekad možemo s malom nadogradnjom promijeniti u investicijsko održavanje s konkretnim korisnim učincima. Svakako ima smisla dotrajalu fasadu prilikom sanacije odgovarajuće i izolirati.
Uštede koje postižemo s ovakvom mjerom mogu biti do 35% smanjenje potrošnje energije za grijanje. Naravno da je nužno da su mjere izvedene tehnički stručno i u skladu s propisanim zakonodavstvom. Samo u slučaju pridržavanja svih pravila struke se naime može očekivati predviđeni vijek trajanja i razdoblje povrata izvedenih radova.
Odabir izolacije
Kod odabira izolacijskog materijala za izolaciju fasade višestambene zgrade osim ušteda za grijanje i hlađenje trebamo znati kako iz požarnosigurnosnih razloga zakonodavstvo obvezuje korištenje negorivih izolacijskih materijala za sve zgrade od 11 m visine i više i to u cijelosti. U praksi to znači da se svi objekti iznad 11 m moraju “obući” u požarno sigurnu izolaciju jer na taj način ispunjavamo sve zahtjeve Pravilnika o zaštiti od požara. U tom je slučaju rješenje upotreba izolacije od kamene vune koja je visoko toplinski izolacijska, negoriva (razred A1) i istovremeno visoko paropropusna što poboljšava uvjete stanovanja u objektu. Izolacijske ploče od kamene vune Knauf Insulation FKD-S THERMAL primjereno su rješenje koje ispunjava zahtjeve zakonodavstva.
Finaciranje obnove
Prema iskustvima stanari se najčešće odlučuju za kombinaciju sredstava iz pričuve i subvencija iz EU fondova. U nekim se slučajevima ovim sredstvima dodaju i kratkoročni bankovni krediti koje banke nude u obliku posebnih prilagođenih povoljnih kredita za energetsku obnovu.
Primjer sanacije
U nastavku ćemo pogledati analizu konkretnog slučaja energetske sanacije vanjskih zidova na obnovljenom višestambenom objektu:
potrošnja energije neizolirane jedinice u sezoni grijanja – 131 kWh/m2
potrošnja energije izolirane jedinice u sezoni grijanja – 88 kWh/m2
Ušteda realizirana isključivo s izolacijom fasade je 33%
Primijenjeno tehničko rješenje: kontaktna tankoslojna fasada; izolacija od kamene vune Knauf Insulation FKD-S THERMAL 12 cm.