O NAMA | KONTAKT

Zašto i kako izolovati pod u potkrovlju?

 

…ili kako jednim proizvodom rješiti problem zvučne i toplotne izolacije

 

Rješenje podne izolacije je sastavni i veoma važan dio izgradnje ili adaptacije potkrovlja.

Često nas pitate kako da se riješite buke koja u potkrovlje ili iz njega dopire do ostalih prostorija u vašem domu, te smo odlučili da se u ovom tekstu pozabavimo temom udarne buke i načinima kako je spriječiti.

Kako nastaje buka?

Ovaj tip zvuka je poznat kao ZVUK UDARA ili STRUKTURALNI ZVUK i karakterističan je za podove, odnosno međuspratne konstrukcije.

Nastaje prilikom bilo kakvog udarca ili pomjeranja predmeta po podnoj konstrukciji (hodanje, pomjeranje namještaja, udarci veš mašine prilikom centrifugiranja i sl.) i može se, osim na prostorije ispod, putem bočnih zidnih konstrukcija prenijeti i po nekoliko spratova ispod i iznad.

Rješenje?

Postoji li rješenje ovog problema? Naravno, kao i za druge probleme, postoji ih više.

Prije nego što ponudimo rješenje, jedna važna napomena za kupce i investitore u vezi sa problemom buke u stambenim objektima, a posebno potkrovljima: o ovom problemu se mora razmišljati na vrijeme, tj. u toku projektovanja i izgradnje objekta, jer svaka naknadna intervencija nije i ne može biti dovoljno dobro rješenje.

Kvalitetna gradnja podrazumijeva upotrebu adekvatnih materijala za „zaustavljanje buke” i ovdje ne bi trebalo da postoje kompromisi. Nažalost, u praksi je često drugačije – koriste se neadekvatni materijali za zvučnu izolaciju poda, ili, u najgorem slučaju, nema nikakve izolacije.

Svjedoci smo sve većeg broja reklamacija koje stanari ulažu investitorima zbog buke koja dopire iz različitih izvora u zgradi, čak i u modernim i veoma skupim naseljima. Zato:

Kada gradite – gradite kvalitetno kako biste opravdali visoke cijene

Kada kupujete – raspitajte se da li postoji zvučna izolacija u podovima i koji materijali su korišćeni!

A sada rješenje, stvarno!

Najbolji, a nerijetko i jedini način rješavanja problema udarnog zvuka je upravo sa strane izvora buke. Ono što preporučujemo za međuspratnu tavanicu između dva (grijana) sprata, odnosno između potkrovlja i sprata ispod, je plivajuća podna konstrukcija sa kamenom mineralnom vunom kao izolacionim materijalom.

Šta znači plivajuća?

Plivajući podovi su podovi koji se na noseću konstrukciju ne oslanjaju direktno, već su od nje odvojeni zvučno-apsorbujućom izolacijom koja prigušuje zvuk.

Taj sloj se naziva plivajuća masa, zvučni apsorber ili prigušujući sloj, a najbolje rješenje je da to bude sloj od kamene mineralne vune.

Zašto kamena mineralna vuna?

Kamena mineralna vuna Knauf Insulation, kao zvučna izolacija, spriječava prijenos zvuka kroz građevinske dijelove.

Razlog leži u vlaknastoj strukturi kamene mineralne vune, koja posebnim rasporedom vlakana omogućava odgovarajuću pritisnu čvrstoću (kako bi se izbjegla neželjena sleganja i pucanja usled pritisnog opterećenja) i potrebnu elastičnost (djeluje kao amortizujući sloj između estriha i nosive konstrukcije).

Kako napraviti plivajuću podnu konstrukciju?

 

Kao što se vidi na slikama koje slijede, postupak ugradnje je prilično jednostavan:

*Minimalna debljina termoizolacije u međuspratnoj konstrukciji treba da bude 3cm, kako bi se zadovoljili aktuelni propisi iz oblasti energetske efikasnosti zgrada.

Ovako izvedena konstrukcija plivajućeg poda rješiće u najvećoj mjeri prijenos udarne buke između potkrovlja i sprata ispod. Ipak, u podnaslovu stoji da kamena vuna rješava i problem toplotne zaštite.

Onda, da vidimo:

Šta je to sve što kvalitetan pod mora da vam pruži?

Zvučnu zaštitu

Prema standardu SRPS U.J6.201 tavanica između dva sprata treba da zadovolji zahtjev za maksimalnu vrijednost nivoa zvuka udara Lw od 68dB.

Na primjer, kada se u sistem plivajućeg poda ugradi samo 2 cm kamene mineralne vune NaturBoard POD PLUS, dobija se umanjenje nivoa udarne buke od 29 dB, tako da konačna izmjerena vrijednost Lw jeste 54 dB, sto je osjetno ispod maksimalne dozvoljene vrijednosti po navedenom standardu.

Toplotnu zaštitu

U Pravilniku za energetsku efikasnost zgrada definisano je da se između dva stana različitih korisnika mora obezbjediti Umax=0,9 W/m2K, što znači da morate imati bar tri centimetra termoizolacije u sklopu tavanice/poda.

Važna napomena: Termičku zaštitu možete riješiti i drugim izolacionima materijalima, ali u tom slučaju ne obezbjeđujete adekvatnu zvučnu zaštitu, te u nju morate uložiti dodatna sredstva!

Zaštitu od požara

Predviđenu propisom o zaštiti od požara; pri eventualnoj pojavi požara, ugrađeni materijali u podu ne smiju da oslobađaju otrovne gasove koji bi povećali opasnost i otežali spasavanje – i ovaj uslov kamena vuna ispunjava jer je negoriv materijal!

Sve navedeno nameće kamenu mineralnu vunu kao idealan materijal za plivajuću podnu konstrukciju jer ovaj materijal pruža rješenje za sva tri potrebna uslova.

Kontaktirajte i Vi KNAUF INSULATION stručnjake za besplatne savjete!

Za sva dodatna pitanja, savjete, besplatnu tehničku podršku ili proračune, kontaktirajte nas putem linka: https://www.knaufinsulation.hr/pitajte-nas-0 ili na mail adresu: kakoizolirati@knaufinsulation.com.

Najbliže prodajno mjesto KNAUF INSULATION proizvoda za izolaciju možete pronaći OVDJE.

Rado ćemo Vam odgovoriti na pitanja, pomoći sa korisnim savjetima, pružiti tehničku podršku te napraviti besplatnu kalkulaciju potrebnog materijala za izgradnju.

 

Izolacija

Toplinska i zvučna izolacija podova

Podove tretiramo kao stambene ili poslovne površine po kojima hodamo. To su podovi na tlu ili iznad negrijanog podruma te podovi u etažama. Za...

Izolacija fasade: Vodič za obnovu i novogradnju

Toplinska izolacija vanjskog zida najbitniji je element toplinske zaštite stambenih objekata. Toplinski gubici kroz vanjske zidove u prosjeku predstavljaju oko 40% svih toplinskih gubitaka,...

Inovativno izolacijsko rješenje – Knauf Insulation mineralna vuna s ECOSE® tehnologijom – izolacija kao...

Knauf Insulation tržištu nudi najveću inovaciju u proizvodnji izolacija – revolucionarnu ECOSE® tehnologiju! Kompletan asortiman staklene mineralne vune i dio asortimana kamene mineralne vune...

Zašto vuna NE MOŽE BEZ FOLIJE kod izolacije potkrovlja?

Ako želite zdrav i udoban život u svom potkrovlju, morate ga izolovati mineralnim vunama. Isto tako, trebalo bi da znamo da samo postavljanje mineralnih...

Izolacija fasade od kamene vune ili stiropora?

  Činjenica je da zbog nepoznavanja građevinske fizike nastaje 90% grešaka u gradnji, a Ekspandirani Polistiren (EPS), kod nas poznatiji kao stiropor u fasadu ugrađuju...

Da li ste pripremili vaše potkrovlje za ljeto?

Kada pričamo o Energetskoj efikasnosti (EE), gotovo uvijek pričamo o grijanju, odnosno uštedi u računu za grijanje koji plaćamo u toku grijne sezone. I...

Krovni prozori

Uobičajeni uzroci preranog kvara krovnog prozora – i kako to izbjeći

Krovni prozori su vrijedan dodatak svakom domu, omogućavajući prirodno svjetlo i svjež zrak u prostore koji bi inače bili mračni i zagušljivi. Međutim, kao...

Načini da učinite konverziju potkrovlja održivijom

Prenamjena tavana u potkrovlje za život je fantastičan način da povećate životni prostor u vašem domu bez prevelikih ulaganja. Međutim, ona također može biti...

Pretvaranje dječje u sobu za tinejdžere: Vodič za stilizovanu i funkcionalnu transformaciju

Kako djeca odrastaju u tinejdžere, njihove potrebe, ukusi i način života se razvijaju. Njihova spavaća soba treba da odražava ovu transformaciju, služeći ne samo...

KAKO ZADRŽATI SVJEŽINU U PROSTORU: SAVJETI ZA BORBU PROTIV VRUĆINE

Dok ljetne temperature rastu, održavanje ugodne klime u vašem domu može postati izazovan zadatak. Ipak, uz nekoliko jednostavnih načina, možete osigurati ugodan unutarnji prostor...

Zašto je ljeto savršeno vrijeme za projekte poboljšanja doma?

Kako dani postaju sve duži i sunce sija sve jače, u zraku je neosporna energija koja nas inspiriše da preuzmemo nove projekte i udahnemo...

Stari tavan od 19m2 renoviran u stan u potkrovlju

Potkrovni stanovi su izazov za svakog arhitektu - još ako je prostor ograničen, star i neupotrebljiv, onda ispred svakog arhitekte zaista stoji interesantan izazov...