O NAMA | KONTAKT

Krovne folije – neizostavna zaštita za vaš dom

Krovne folije (ili preciznije – paropropusne-vodonepropusne folije i parne brane) su, samo na prvi pogled, ne tako važni građevinski elementi. Međutim, radi se o neizostavnim elementima u današnjem modernom građevinarstvu, jer na mnogim pozicijama nije dovoljno ugraditi samo izolacioni materijal.

Nekada je bilo uobičajeno da se krovovi grade sa dva ventilirajuća sloja, pa je jedini zahtev koji se postavljao pred krovne folije bio isključivo vodonepropusnost, odnosno zaštita od prodora kiše i snijega. Zato je i bilo moguće da se koriste bitumenske paronepropusne trake kao i ostale paronepropusne folije.

Današnji stilovi gradnje krovova, a samim tim i ugradnje termoizolacionih materijala i pratećih elemenata, podrazumijevaju upotrebu sofisticiranih materijala visokog kvaliteta, koji garantuju dugovječnost konstrukcije. Dakle, ne radi se o ‘običnim, PVC folijama’ koje ćete često sresti na stovarištima i gradilištima, već o visokokvalitetnim membranama renomiranih proizvođača, koji nude čitave palete ovih proizvoda, za različite namjene.

Knauf Insulation ima paletu krovnih folija, koje su kompatibilne sa mineralnim vunama sa ECOSE Technology, u okviru svog dokazano efikasnog sistema za izolaciju potkrovlja, Homeseal LDS sistema.

OSNOVNA ULOGA KROVNIH FOLIJA

Krovne folije dijelimo na dvije velike grupe, u zavisnosti od njihove namjene i mjesta gdje se postavljaju:

1. Paropropusna-vodonepropusna folija – spriječava prodor kiše i snijega u krovnu konstrukciju (vodonepropusna je – zato se stavlja sa gornje strane izolacije, prema spolja), ali i da omogući vodenoj pari, koja je eventualno dospjela u krovnu konstrukciju iz stambenog prostora, nesmetano otparivanje, tj. prolazak kroz nju u spoljašnjost (zato mora biti ujedno i paropropusna).

2. Parna brana – spriječava nagli prodor vodene pare iz grejanog prostora u krovnu konstrukciju, gdje se može kondenzovati.

Naime, ukoliko potkrovlje koristite kao životni prostor (a ne kao tavanski), svakodnevno svojim boravkom u njemu i svim svojim aktivnostima proizvodite vodenu paru, tj. vlagu (kuvanjem, tuširanjem, peglanjem, pranjem, sušenjem veša unutra i sl.).

Kada se vlažan i topao vazduh iz unutrašnjosti prostorija kreće kroz šupljine i pukotine u konstrukciji ka hladnijim zonama objekta, vodena para koju on sadrži može da se pretvori u vodu. Ova kondenzacija predstavlja idealno stanište za gljivice i buđ.

U zavisnosti od lokacije, dimenzija i dubine curenja, građevinski elementi koji se nalaze u neposrednoj blizini mjesta curenja mogu biti oštećeni. Štaviše, ako vlaga prodre u izolacioni materijal, njegova izolaciona svojstva mogu biti smanjena i za šestinu, u poređenju sa suhim materijalom. Smanjena termoizolaciona svojstva dovode do akumuliranja vlage u konstrukciji, izazivajući tako lančanu reakciju koja neminovno dovodi do ozbiljnih oštećenja konstrukcije. Parna brana ovaj proces kontroliše i zato se ona postavlja ispod izolacije, tj. ka enterijeru.

Napomena: često nas pitaju kako se folije okreću prilikom postavljanja? Sve folije imaju na sebi štampu sa jedne strane, i ta strana treba da bude okrenuta ka onome ko foliju ugrađuje.

O VODENOJ PARI I KONDENZACIJI

  • Vodena para nastaje isparavanjem vode i dešava se na svim temperaturama (na brzinu isparavanja utiču temperatura, strujanje vazduha, postojeća količina vodene pare u vazduhu). Pojavom vodene pare odvija se proces koji se naziva difuzija vodene pare.
  • Difuzija vodene pare je pojava kretanja molekula vodene pare sa mjesta veće koncentracije (većeg pritiska) ka mjestu manje koncentracije (manjeg pritiska) sa težnjom da se izjednače. Difuzija vodene pare je poželjna zarad boljeg komfora u životnom prostoru i zdravije mikroklime, i ne izaziva štetne posljedice po građevinske elemente, osim u slučaju pojave kondenzacije vodene pare.

  • Kondenzacija vodene pare se javlja u dva slučaja: kada dođe do prezasićenja vazduha vodenom parom i kada se zasićeni vazduh ohladi, što je pojava poznata kao „rošenje“. Problemi difuzije i kondenzacije vodene pare u direktnoj su vezi sa paropropusnošću materijala.
  • Sd vrednost je parametar koji opisuje otpor koji neki građevinski materijal ima prema prolazu vodene pare. Što je Sd vrijednost veća, to je veći otpor građevinskog materijala prolazu vodene pare – tj. materijal je teže propušta. I obratno, što je Sd vrijednost manja, manji je i otpor prolazu vodene pare, tj. materijal lakše propušta paru. Prema tome, ova vrijednost je važan kriterijum za pravilan odabir svih građevinskih materijala, pa i krovnih folija.

VRSTE FOLIJA PREMA SD VREDNOSTI

  • Paropropusne-vodonepropusne folije: folije sa Sd vrijednošću manjom od 0,5m su paropropusne i primjenjuju se u modernoj gradnji krovnih konstrukcija koje imaju jedan ventilirajući sloj. Njihova paropropusnost omogućava prolaz vodene pare iz izolacije kroz krovnu foliju. Iz ove kategorije, u ponudi je foilja Homeseal LDS 0.02 za krovove, kao i dvije folije koje se koriste u ventilisanim fasadama: Homeseal LDS 0.04 FixPlus i Homeseal LDS 0.02 UV FixPlus.
  • Aktivne parne brane: folije sa Sd vrijednošću od 2-5m spadaju u aktivne parne brane, tj. paroodbojne brane koje omogućavaju kontrolisani prolaz/difuziju vodene pare, spriječavajući tako da dođe do kondenzacije u termoizolacionom sloju. U ponudi je Homeseal LDS 5.
  • Parne brane (paronepropusne folije): folije sa Sd vrijednošću iznad 20m se primjenjuju kod tradicionalnih krovnih konstrukcija sa dva ventilirajuća sloja (iznad i ispod krovne folije odnosno daščane oplate) gde se vodena para iz izolacije ne odvodi kroz krovnu foliju već u donjem ventilirajućem sloju koji se nalazi ispod krovne folije odnosno daščane oplate. U ponudi su folije Homeseal LDS 35 i Homeseal LDS 200 AluPlus.

Pogledajte kojim je sve uticajima izložen prostor u kome živite i kako, pravilnom upotrebom odgovarajućih folija – te faktore možete kontrolisati radi postizanja maksimalnog komfora stanovanja.

HOMESEAL LDS SISTEM

Krovne folije se upotrebljavaju u sistemu kose krovne konstrukcije, za koju je Knauf Insulation ponudio vrhunsko rješenje.

U pitanju je Homeseal LDS sistem (Luftdicht-Dämmsystem – zaptiveni sistem izolacije). To je energetski efikasan sistem koji obezbeđuje maksimalan komfor u potkrovlju uz značajnu uštedu energije.

Prednost Homeseal LDS sistema se ogleda u vrhunskoj toplotnoj zaštiti (kombinacija kamene i staklene mineralne vune sa ECOSE Technology), koja je dodatno poboljšana odličnom zaptivenošću i zaštitom od uticaja vetra, upravo Homeseal LDS folijama.

  • Zaptivenost (Airtightness): jedino zaptivena i ‚ušuškana’ konstrukcija može da zadrži topli vazduh unutra, a hladan spolja. Spriječavanjem curenja vazduha – tj. nekontrolisanog protoka vazduha kroz spojeve i pukotine u objektu, povećava se životni komfor i energetska efikasnost, što posljedično smanjuje račune za grijanje i hlađenje. Sa pooštrenim građevinskim propisima po pitanju energetske efikasnosti, zaptivenost postaje sve važnija tema. Zaptivenost takođe štiti kompletan objekat i materijale od kojih je sagrađen od oštećenja, produžujući tako životni vijek objekta.

  • Zaštita od uticaja vjetra (Wind protection): odnosi se prije svega na slučajeve kada imamo izolaciju direktno ispod krovnog pokrivača. Efikasnost izolacije se može značajno umanjiti kada imamo infiltraciju vazduha i „hladni efekat“ njegovim strujanjem. Zaštitnim membranama, koje su sastavni deo Homeseal LDS sistema, ovaj efekat se smanjuje na minimum.

UKRATKO

  • Previše curenja vazduha dovodi do nepotrebnog gubljenja toplote i narušavanja komfora usljed strujanja hladnog vazduha.
  • Stroge građevinske regulative koje zahtjevaju bolju energetsku efikasnost, stavljaju pitanje zaptivenosti u prvi plan.
  • Cilj bi trebalo da bude “dobro zaptivaj – pravilno provetravaj”. Zgrade ne smiju biti ni previše zaptivene, štaviše, neophodno je obezbjediti pravilnu ventilaciju.
  • Kako bi se osigurala pravilna zaptivenost, o svemu se mora voditi računa još prilikom projektovanja. Mnogo je jednostavnije isprojektovati i izgraditi zaptiven životni prostor nego naknadno izvoditi popravke u vlažnom domu.
  • Neka kvalitet proizvoda bude glavna smernica prilikom odabira svih materijala koje ćete ugraditi u svoje potkrovlje. Posebnu pažnju obratite na krovne folije – što kvalitetnije rješenje izaberete, krov će vam duže trajati!

Izolacija

Izolacija fasade: Vodič za obnovu i novogradnju

Toplinska izolacija vanjskog zida najbitniji je element toplinske zaštite stambenih objekata. Toplinski gubici kroz vanjske zidove u prosjeku predstavljaju oko 40% svih toplinskih gubitaka,...

Inovativno izolacijsko rješenje – Knauf Insulation mineralna vuna s ECOSE® tehnologijom – izolacija kao...

Knauf Insulation tržištu nudi najveću inovaciju u proizvodnji izolacija – revolucionarnu ECOSE® tehnologiju! Kompletan asortiman staklene mineralne vune i dio asortimana kamene mineralne vune...

Zašto vuna NE MOŽE BEZ FOLIJE kod izolacije potkrovlja?

Ako želite zdrav i udoban život u svom potkrovlju, morate ga izolovati mineralnim vunama. Isto tako, trebalo bi da znamo da samo postavljanje mineralnih...

Izolacija fasade od kamene vune ili stiropora?

  Činjenica je da zbog nepoznavanja građevinske fizike nastaje 90% grešaka u gradnji, a Ekspandirani Polistiren (EPS), kod nas poznatiji kao stiropor u fasadu ugrađuju...

Da li ste pripremili vaše potkrovlje za ljeto?

Kada pričamo o Energetskoj efikasnosti (EE), gotovo uvijek pričamo o grijanju, odnosno uštedi u računu za grijanje koji plaćamo u toku grijne sezone. I...

Vodič za izolaciju potkrovlja i kosih krovova

Izolirani krov je ušteđen novac! Preko nedovoljno izoliranog krova kuće gubi se do 30% topline iz unutrašnjosti zgrade prema van. Toplinska izolacija mjera je sanacije...

Krovni prozori

Načini da učinite konverziju potkrovlja održivijom

Prenamjena tavana u potkrovlje za život je fantastičan način da povećate životni prostor u vašem domu bez prevelikih ulaganja. Međutim, ona također može biti...

Pretvaranje dječje u sobu za tinejdžere: Vodič za stilizovanu i funkcionalnu transformaciju

Kako djeca odrastaju u tinejdžere, njihove potrebe, ukusi i način života se razvijaju. Njihova spavaća soba treba da odražava ovu transformaciju, služeći ne samo...

KAKO ZADRŽATI SVJEŽINU U PROSTORU: SAVJETI ZA BORBU PROTIV VRUĆINE

Dok ljetne temperature rastu, održavanje ugodne klime u vašem domu može postati izazovan zadatak. Ipak, uz nekoliko jednostavnih načina, možete osigurati ugodan unutarnji prostor...

Zašto je ljeto savršeno vrijeme za projekte poboljšanja doma?

Kako dani postaju sve duži i sunce sija sve jače, u zraku je neosporna energija koja nas inspiriše da preuzmemo nove projekte i udahnemo...

Stari tavan od 19m2 renoviran u stan u potkrovlju

Potkrovni stanovi su izazov za svakog arhitektu - još ako je prostor ograničen, star i neupotrebljiv, onda ispred svakog arhitekte zaista stoji interesantan izazov...

Kontrolišite temperaturu i nivo svjetlosti u ljetnom periodu

Odaberite povoljnu VELUX Soft solarnu roletnu Kako ljetnja vrućina nastupa, održavanje udobnog životnog prostora u vašem tavanskom prostoru postaje najvažnije. Umjesto bilo kakvog trika za...