Iako možda na prvu zvuči komplicirano, održavanje krovnih prozora nikad nije bilo lakše zahvaljujući njihovoj modernoj izvedbi.
Kako očistiti prozorsko staklo
Čišćenje vanjskog stakla jednostavno se obavlja rotacijom prozorskog krila za 180 stupnjeva. Krilo treba fiksirati pomicanjem zasuna na dnu bočnog okvira pa neće biti potrebno pridržavati ga, što omogućuje lakše pranje objema rukama. Staklo treba čistiti mekom, glatkom, čistom krpom, jelenjom kožom, neabrazivnom spužvom ili neabrazivnim brisačem za prozore. Dovoljna je i čista voda, a dodati se mogu i blaga, neabrazivna sredstva za čišćenje stakla. Pogodna je mekana voda, a u područjima s tvrdom vodom dobro je dodati malo deterdženta i potom obrisati svu suvišnu vodu nakon pranja. Svakako treba izbjegavati bilo kakav kontakt stakla s abrazivnim sredstvima koja zadiru u njegovu površinsku strukturu i u svemu se pridržavati uputa proizvođača.
Orošeno prozorsko staklo ukazuje nam na to da prostoriju moramo češće provjetravati kako bi se smanjila koncentracija vlage.
Čišćenje filtra zraka
Zračni filtar na otklopnom ventilacijskom detalju na gornjem dijelu prozorskog krila omogućuje „disanje“ prostora jer sprečava ulazak prašine i insekata u prostor. Filtar se može prati običnim sredstvima za čišćenje u kućanstvu, a moguće ga je i zamijeniti. Prozorsko krilo treba rotirati u položaj za čišćenje, izvaditi filtar iz vodilice i ponovo ga vratiti nakon čišćenja.
Čišćenje opšava
Lišće i sve ono što je vjetar nanio jednom godišnje mora se ukloniti s opšava prozora kako bi oborinska voda slobodno mogla otjecati i ne ugrožavati prozor. To je svakako važno s obzirom na to da zimi u područjima s dugim hladnim razdobljima krovni prozor može biti pokriven većim količinama snijega i leda. Kad vanjska temperatura počne rasti, snijeg i led počinju se topiti pa treba osigurati neometano otjecanje vode.
Kako izbjeći kondenzaciju vodene pare na unutarnjoj strani prozorskog krila
Orošeno prozorsko staklo, tj. pojava kondenzata, ukazuje nam na to da prostoriju u kojoj se nalazi prozor moramo češće provjetravati kako bi se smanjila koncentracija vlage. Povećana vlaga rezultat je isparavanja, primjerice, tijekom sušenja rublja i kuhanja. Prozor treba otvoriti i ventilirati prostoriju više puta dnevno (3 – 4 puta) po nekoliko minuta, a sobnu temperaturu održavati na temperaturi od najmanje 20 °C.
Održavanje drvenih dijelova
Krovni prozor vidljivog drvenog doprozornika i krila daje toplinu prostoru. Unutarnji drveni dio izrađen je od lameliranog nordijskog bora koji je tvornički impregniran i lakiran. Lako se može čistiti blagim, neabrazivnim sredstvima za čišćenje. Završni sloj je bezbojni lak na vodenoj bazi i potrebno ga je obnoviti svake četiri godine, a katkada i svake dvije godine – ovisno o izloženosti jakom sunčevom svjetlu, toplinskom zračenju, visokoj razini vlage u mokrim čvorovima (kuhinja, kupaonica). Unutarnja površina drva održava se tako da se brušenjem skine površinski sloj laka ili boje pa se na suhu, čistu i otprašenu površinu višekratno nanese akrilni lak ili boja na bazi vode, striktno se držeći uputstava proizvođača. Pri tome svakako treba zaštititi brtve na prozoru jer s takvim premazom mogu postati tvrde i krute pa bi se smanjila njihova osnovna funkcija zrakonepropusnosti.
uredjenjepotkrovlja.hr